Przeglądarka Edge w końcu trafiła do sklepu Microsoft!

Przeglądarka Edge w końcu trafiła do sklepu Microsoft!

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 7/21/2021, 10:10 AM

Liczba odsłon: 1626

Windows 11 doczekał się nowego, albo przynajmniej mocno odświeżonego sklepu z aplikacjami Microsoft Store. Nowy design sklepu to niejedyna nowość. Programiści będą mogli publikować swoje klasyczne aplikacje Win32 za pośrednictwem nowego sklepu. Dzięki takiej zmianie z poziomu sklepu w Windows 11 będzie można pobrać i zainstalować takie aplikacje jak Microsoft Teams, odtwarzacze multimedialne (jak na przykład VLC), czy różne przeglądarki internetowe. Pierwszą z nich, która już teraz dostępna jest w nowym sklepie - jakby inaczej - jest Microsoft Edge.

Microsoft Edge w Sklepie Microsoft Store w Windows 11

Za pomocą jednego kliknięcia instalator przeglądarki zostanie szybko pobrany, a po chwili uruchomi się klasyczny kreator instalacji programu. Ten z kolei pobierze pozostałe pliki instalacyjne i dopiero zainstaluje przeglądarkę. Nie jest to zatem pełna integracja microsoftowej przeglądarki ze sklepem. Co równie ważne, rozszerzenia do Edge także można pobierać ze sklepu Microsoft.

Instalator przeglądarki Microsoft Edge

Wprowadzenie przeglądarki Edge do sklepu nie jest czymś niezwykłym, ale wraz z programem Paint oraz Notatnik dowodzi, że nowe funkcje w aplikacjach nie będą tylko domeną kolejnych kompilacji (i wersji) systemu Windows 11. Wszystkie programy będą mogły być rozwijane niezależnie od cyklu wydawniczego samego systemu operacyjnego.

Wkrótce doczekamy się w sklepie Microsoft także innych programów oraz przeglądarek. Mozilla już potwierdziła, że Firefox także trafi do Microsoft Store. Można także spodziewać się innych przeglądarek korzystających z silnika Chromium, a mianowicie Chrome, Brave czy Vivaldi.