Przegląd ekskluzywnych funkcji AI na Copilot+ PCs z Windows 11

Przegląd ekskluzywnych funkcji AI na Copilot+ PCs z Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/18/2024, 7:11 PM

Liczba odsłon: 402

Dziś oficjalnie rozpoczęła się sprzedaż pierwszej fali Copilot+ PCs, nowej generacji komputerów z Windows 11, procesorami Qualcomm Snapdragon X Series oraz układami NPU zdolnymi do lokalnego uruchamiania sztucznej inteligencji. Producenci obiecują wyższą wydajność, dłuższą pracę na baterii (w porównaniu do istniejących komputerów z układami Intel/AMD) i ekskluzywne funkcje.

Intel i AMD co prawda przygotowują swoje własne serie Lunar Lake i Ryzen AI 300, które trafią na Copilot+ PCs, ale póki co ekskluzywne funkcje AI w Windows 11 24H2 są dostępne tylko dla urządzeń ARM. Poniżej ich lista oraz nowe zwiastuny opublikowane przez Microsoft.

Cocreator w Paint

Dzięki tej funkcjonalności generowanie obrazów z AI staje się bardziej osobiste. Możesz nabazgrać czy naszkicować coś na kanwie Painta, a model sztucznej inteligencji utworzy na tej podstawie bardziej szczegółowy, realistyczny obraz, który zmienia się wraz z edycjami naniesionymi przez użytkownika.

Paint Cocreator wymaga logowania za pomocą konta Microsoft.

Restyle Image oraz Image Creator

Restyle Image w aplikacji Zdjęcia stosuje oparte na AI filtry do Twoich zdjęć. Możesz wybrać jeden z wbudowanych filtrów albo opisać swój własny za pomocą promptu tekstowego. Możesz zmienić styl całego obrazu, jedynie tła albo jedynie pierwszego planu, a także dostosować suwakiem poziom intensywności ("kreatywności").

Image Creator to z kolei znany już z innych aplikacji Kreator obrazów (Microsoft Designer, wcześniej pod marką Bing). Te funkcje również wymagają konta Microsoft.

Napisy i tłumaczenia na żywo

Copilot+ PCs mogą korzystać z układów NPU, aby przetwarzać dźwięk lokalnie i generować napisy na żywo albo tłumaczyć je z 44 języków na angielski (inne języki wyjściowe nie są jeszcze obsługiwane). Możesz wypróbować "Live Captions", włączając funkcję w menu Start i włączając jakieś nagranie audio w innym języku.

Windows Studio Effects (Efekty programu Windows Studio)

Ten zestaw efektów będzie pomocny w trakcie połączeń wideo lub nagrywania filmów. Możesz zastosować rozmycie tła, zmniejszenie szumu, dostosowanie oświetlenia portretowego, artystyczne filtry i kontakt wzrokowy (dzięki któremu Twoje oczy będą skierowane do kamery, nawet gdy patrzysz w innym kierunku). Windows Studio Effects można podejrzeć w szybkich ustawieniach w obszarze powiadomień.

Recall (Przypomnienie)

Recall to jedyna funkcja, która nie jest od dzisiaj dostępna. Parę dni temu Microsoft przekierował jej testy do programu Windows Insider, gdzie ma zebrać feedback. Wydawca pragnie też najpewniej zaadresować obawy związane z prywatnością i bezpieczeństwem. O tej wzbudzającej kontrowersje funkcji pisaliśmy już kilkukrotnie. Recall co kilka sekund tworzy zrzuty ekranu, które następnie analizuje i pozwala wyszukiwać na osi czasu, tak by użytkownik mógł wrócić do tego, co robił dużo wcześniej. Funkcjonalność działa w pełni lokalnie i jest domyślnie wyłączona już na etapie OOBE.

Pierwsze w sprzedaży Copilot+ PCs to zarówno modele od Microsoftu – Surface Pro 11 i Surface Pro 7 – jak i od partnerów sprzętowych – Samsung, ASUS, Lenovo i nie tylko.

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2024/06/18/how-to-unlock-new-experiences-on-your-copilot-pc/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia