Przedłużone wsparcie dla Windows Server 2012/2012 R2 i SQL Server 2012 w formie ESU lub w Azure

Przedłużone wsparcie dla Windows Server 2012/2012 R2 i SQL Server 2012 w formie ESU lub w Azure

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/19/2021, 4:22 PM

Liczba odsłon: 9933

Przedłużone wsparcie w przypadku Windows to specjalna usługa dla użytkowników komercyjnych, która pozwala im otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń po zakończeniu cyklu życia produktu. Model ten sprawdził się u użytkowników Windows 7 jako ESU (Extended Support Updates), który przez 3 lata po zakończeniu wsparcia dostarcza aktualizacje klientom, którzy za to zapłacili. Chętnych na to nie brakuje i Microsoft przewiduje, że tak samo będzie ze starszymi wydaniami Windows Server i SQL Server. Również one otrzymają opcje przedłużenia wsparcia.

Wielu klientów biznesowych korzysta z Windows Server, uruchamiając na nim swoje najważniejsze obciążenia. Środowisko to jest ciągle rozwijane, a ostatnio została udostępniona wersja zapoznawcza Windows Server 2022 z zaawansowaną, wielowarstwową ochroną, możliwościami hybrydowymi i rozszerzeniami pozwalającymi modernizować aplikacje z użyciem kontenerów. Jednocześnie wsparcie dla starszych wersji systemu zbliża się ku końcowi. SQL Server 2012 utraci wsparcie 12 lipca 2022 roku, a Windows Server 2012 i 2012 R2 pożegnają się ze wsparciem dodatkowym (Extended Support) 10 października 2023 roku.

Klienci nadal będą mogli używać tych systemów, ale w celu pobierania aktualizacji będą już musieli wykupić usługę ESU. Jak wyjaśnia Microsoft:

Klienci mogą migrować swoje obciążenia do Azure i otrzymać darmowe Extended Support Updates przez kolejne trzy lata — jedynie w Azure. Klienci uruchamiający te wydania Windows Server w modelu on-premise będą mieli opcję wykupienia Extended Support Updates. Ogłaszamy ponadto jeden dodatkowy rok przedłużonych aktualizacji zabezpieczeń dla Windows Server 2008 oraz 2008 R2 jedynie w Azure.

ESU dla Windows Server przypomina to z Windows 7, którego użytkownicy zyskali możliwość wykupienia aktualizacji na maksymalnie trzy lata bądź też przesiadki na Windows Virtual Desktop — usługę zgodną z ESU. Ta druga oferta również jest płatna, jednak płatności podlega tylko WVD, nie zaś ESU.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia