Pierwsze wydanie Windows 10 20H1 w Fast Ring (build 18875)

Pierwsze wydanie Windows 10 20H1 w Fast Ring (build 18875)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/10/2019, 7:48 PM

Liczba odsłon: 4316

Windows Insider Team był w ostatnich tygodniach mocno zajęty zamieszaniem z 19H1, którego premierę przeniesiono na maj - stąd też jego nowa nazwa: May 2019 Update. Podczas gdy jego wydanie RTM osiadło już w Release Preview, gdzie jest poddawane przedłużonym (tym razem) testom, deweloperzy Windows znaleźli czas, by udostępnić nową kompilację 20H1. Co istotne, jest to pierwsze wydanie 20H1, które trafi zarówno do tych, którzy wybrali opcję Skip Ahead, jak też i do części Insiderów w Fast Ring. Więcej o tej sytuacji, jak też i o zawartości kompilacji 18875, przeczytacie poniżej.

O planach wejścia kompilacji 20H1 do Fast Ring Microsoft informował przed paroma dniami. Choć na wprowadzenie tej zmiany gigant zostawił sobie parę tygodni, to nastąpiła ona dużo szybciej. Szczegóły tej zapowiedzi możecie znaleźć w linkowanym artykule, a tymczasem przytoczmy dzisiejszy komunikat:

Witajcie, Windows Insiderzy. Dziś wchodzimy z pierścieniem Fast do 20H1 i przenosimy małą grupę Insiderów, którzy wybrali Skip Ahead, z powrotem do Fast Ring wraz z wydaniem builda 18875 Windows 10 Insider Preview 20H1. Oznacza to, że Insiderzy w Fast Ring wraz z tymi, którzy wybrali Skip Ahead, będą odtąd otrzymywać te same buildy.
– Dona Sarkar i Brandon LeBlanc, Windows Insider Team

Co nowego w kompilacji 18875 (20H1) dla PC?

Nowy japoński IME dostępny dla wszystkich Insiderów w kręgu Fast

W trakcie prac nad 19H1 Microsoft ogłosił nowy IME (edytor metody wprowadzania znaków) dla języka japońskiego. Zebrał on wiele dobrego feedbacku i przez pewien czas pozostawał offline, a Microsoft nanosił poprawki w oparciu o te opinie. Od dziś jest on ponownie dostępny - już bezpieczniejszy, stabilniejszy i z poprawioną zgodnością z grami. Microsoft wciąż jednak liczy na feedback (w końcu to program Insider), zwłaszcza od użytkowników mówiących po japońsku. Z edytora można zacząć korzystać, dodając język japoński do listy języków w Ustawieniach > Czas i język > Język.

IME

Dostępne nowe edytory IME dla języka chińskiego uproszczonego i tradycyjnego

Podobnie jak w przypadku edytora japońskiego Microsoft nanosił poprawki dla tych, którzy piszą po chińsku. I tak dziś pojawiły się nowe wersje dla odmiany uproszczonej (Pinyin i Wubi) oraz tradycyjnej (Bopomofo, ChangJie i Quick). Poprawiono w nich bezpieczeństwo i stabilność, na nowo projektując sposób ich współpracy z aplikacjami. Można też zauważyć poprawę czytelności interfejsu w oknie kandydata i na stronach ustawień. Ulepszone i odnowione ustawienia edytorów IME znaleźć można w aplikacji Ustawienia.

Poprawki i inne zmiany

 • Wprowadzono zmianę w Timeline dla korzystających tylko z klawiatury - kiedy wyszukujemy i nie wybraliśmy elementu, nie musimy już przechodzić Tabem przez wprowadzony tekst, by dojść do wyników wyszukiwania.
 • Rozwiązano problem, który mógł powodować zawieszenie się ekranu blokady, jeśli użyliśmy klawiatury dotykowej, a następnie zmieniliśmy układ klawiatury.
 • Rozwiązano problem z Ustawieniami, sporadycznie wysypującymi się w paru ostatnich buildach.
 • Rozwiązano problem z powtarzającymi się prośbami o konfigurację urządzenia po każdym ponownym uruchomieniu, którego doświadczali niektórzy Insiderzy.
 • Rozwiązano problem ze zniekształconym tekstem (w chińskiej i japońskiej wersji językowej) w Ustawieniach > System > Pamięć.
 • Rozwiązano problem, który mógł powodować miganie niektórych aplikacji, jeśli zostały zmaksymalizowane i otworzyliśmy klawiaturę dotykową.
 • Rozwiązano problem z niespodziewanym drenażem baterii po przypięciu kafelka aplikacji Zdjęcia do menu Start - jego animacja wywoływała się nawet wtedy, gdy menu nie było otwarte.

Znane błędy i problemy

 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Karty dźwiękowe Creative X-Fi nie działają poprawnie. Creative wypuścił aktualizacje sterowników dla niektórych dotkniętych tym kart dźwiękowych. Na stronie Creative znajdziemy szczegóły i informacje, czy dla naszego sprzętu są dostępne aktualizacje.
 • Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.