Opera streszcza artykuły za pomocą ChatGPT. W planach kolejne funkcje AI

Opera streszcza artykuły za pomocą ChatGPT. W planach kolejne funkcje AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/14/2023, 5:30 PM

Liczba odsłon: 1749

W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Opera chce umieścić ChatGPT w swoich produktach. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Przeglądarka dołączyła do wyścigu AI, oferując narzędzie podsumowujące artykuły, napędzane przez ChatGPT. Firma zapowiedziała też kolejne funkcje oparte na sztucznej inteligencji.

Opera zapowiada integrację usług AIGC (AI-generated content) ze swoimi przeglądarkami na PC i urządzenia mobilne, a także innymi usługami. Nowe usługi oparte na AI ponownie kształtują to, co produkty mogą robić i czego użytkownicy od nich oczekują. Zainteresowanie produktami AI wzrosło z ChatGPT, który przekroczył ostatnio 100 milionów użytkowników w rekordowym czasie. Nadchodząca integracja Opery ze sztuczną inteligencją jest kontynuacją historii przeglądarki w zapewnianiu użytkownikom bezpośredniego dostępu do najbardziej pożądanych platform internetowych, takich jak TikTok, Telegram i WhatsApp — czytamy w artykule na blogu Opery.

Przez ponad 25 lat historii naszej firmy zawsze byliśmy na czele innowacji w przeglądarkach. Czy to wymyślając karty przeglądarki, czy dostarczając naszym użytkownikom wbudowany dostęp do generatywnych narzędzi AI, zawsze przesuwamy granice tego, co jest możliwe w sieci. W związku z masowym zainteresowaniem generatywnymi narzędziami AI uważamy, że nadszedł czas, aby przeglądarki poszły o krok dalej i stały się bramą do sieci opartej na AI.
— Song Lin, Co-CEO w Opera

Opera planuje dodać popularne usługi generatywne AI do paska bocznego przeglądarki. Ponadto firma pracuje nad rozszerzeniem doświadczenia przeglądania za pomocą nowych funkcji, które będą wchodzić w interakcję z tymi usługami. Jedną z pierwszych będzie funkcja "Shorten" ("Skróć") oparta na WebGPT. Jest to przycisk na pasku adresu, po kliknięciu którego Opera przedstawi na liście punktowanej streszczenie dowolnej strony albo artykułu.

Twórcy przeglądarki zauważają, że użytkownicy Internetu bezustannie są zalewani treściami w ilościach niemożliwych przez nas do przetworzenia. Do tego dochodzi rosnąca ilość contentu tworzonego przez samą sztuczną inteligencję lub z jej pomocą. Oprócz zapewnienia swoim użytkownikom dostępu do ChatGPT Opera zdecydowała się skorzystać z tej możliwości pod innym kątem i stworzyć rozwiązanie AI, które filtruje treści i podsumowuje je dla użytkowników w łatwej do strawienia postaci.

Opera dołączyła do wyścigu zbrojeń na polu AI, w którym od niedawna uczestniczą też Microsoft i Google. Firma robi to na swój własny, unikalny sposób, w pełni świadoma zmiany paradygmatu. Teraz pozostaje tylko czekać na odpowiedź Mozilli!

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia