Office z nowym interfejsem już dostępny. Sprawdzamy najnowszą aktualizację Insider

Office z nowym interfejsem już dostępny. Sprawdzamy najnowszą aktualizację Insider

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/7/2021, 5:18 PM

Liczba odsłon: 6576

Microsoft rozpoczął dziś testy nowego designu Office. Zmiany te były zapowiadane w zeszłym roku, ale dopiero niedawno stało się jasne, że mają one na celu wprowadzenie spójności z Windows 11. Office Insiderzy mogą już zyskać dostęp do nowego UI, zanim stanie się dostępny dla wszystkich użytkowników Microsoft 365 w tym roku.

Główną nowością w interfejsie Office są zaokrąglenia. Zauważymy je na pasku wstążki, jak również na przyciskach w takich aplikacjach, jak Word, Excel, PowerPoint i Outlook. Co ciekawe, wcześniej Microsoft zapowiadał bardziej dramatyczne zmiany w UI, które obejmowały choćby przejście w kierunku paska poleceń zamiast tradycyjnego interfejsu wstążki. To jednak okazało się najwyraźniej owocem trochę zbyt bujnej wyobraźni projektantów UI/UX. A jak nowy Office wygląda w rzeczywistości? Sprawdziliśmy to sami, pobierając najnowszą aktualizację Office'a na Windows 11 (jest też dostępna na Windows 10). Zerknijcie na galerię, gdzie prezentujemy nowy wygląd Excela, OneNote'a, Outlooka, PowerPointa i Worda:

Wygląda na to, że Microsoft stopniowo wprowadza subtelne zmiany do designu Office, zamiast gwałtownie i całościowo pozbyć się interfejsu wstążki. Prawdopodobnie jednak jest to właśnie kierunek, w którym gigant zmierza. Chodzi o "adaptacyjny" interfejs poleceń, który klasyczną wstążkę zastąpi paskiem narzędzi — możliwym do oddokowania i podążającym za użytkownikiem tam, gdzie akurat coś się dzieje. Wydaje się to mocno drastyczną zmianą, dlatego Microsoft postępuje właściwie, nie wprowadzając wszystkiego od razu.

Jak podaje Microsoft, pełne wprowadzenie tych zmian może zająć rok albo nawet dwa, dlatego to, co widzimy obecnie, to dopiero początek. Oczywiście gigant musi też zadbać o spójny wygląd aplikacji Office na różnych platformach — PC, Mac, Web, Android i iOS. Obecnie zmiany są dostępne tylko dla Office Insiderów, którzy muszą włączyć pobieranie aktualizacji w Beta Channel. Po zaktualizowaniu Office'a w górnej części aplikacji pojawi się ikona megafonu, która umożliwia włączanie i wyłączanie nowego UI.