Office i Microsoft 365 pozbawione Teams? To był tydzień z Microsoft 284

Office i Microsoft 365 pozbawione Teams? To był tydzień z Microsoft 284

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/1/2023, 9:37 PM

Liczba odsłon: 592

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows z tego tygodnia, nowych planów Office i Microsoft 365 bez dołączonego Teams, szerszej dostępności Czatu Bing, końca nielimitowanej oferty OneDrive, usuniętych funkcji w Edge i nowej opcji kopii zapasowej w Eksploratorze plików na Windows 10. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

Microsoft 365 bez Teams. Nowe plany dla klientów z Europy

Microsoft ogłosił ważne zmiany w licencjonowaniu Microsoft 365, Office 365 i Microsoft Teams dla klientów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA, do którego należy m.in. Polska) i Szwajcarii. Już za miesiąc dostępne będą nowe plany subskrypcji M365 i O365 pozbawione Teams, a także nowa oferta Teams dla klientów korporacyjnych. Jednocześnie kilka dotychczasowych planów przestanie być dostępnych dla nowych klientów.

Microsoft 365 bez Teams - EEA

Zmiana dotyczy głównie dużych przedsiębiorstw. Pozostali klienci biznesowi, którzy nie korzystają z Teams, będą natomiast mieli do wyboru nieco tańszą subskrypcję pozbawioną tego narzędzia do komunikacji i współpracy. Nie spodziewamy się jednak, by ta nowa opcja zyskała specjalną popularność. W końcu cała magia i jedna z największych zalet Microsoft 365 dla firm to właśnie możliwość współpracowania w Teams.

Czat Bing w Chrome, Windows Copilot i Edge Mobile

Czat Bing stał się szerzej dostępny. Mogą już z niego normalnie korzystać użytkownicy przeglądarki Google Chrome. Z kolei wersja z izolacją treści i ochroną prywatności — Bing Chat Enterprise — stała się dostępna w Windows Copilot dla Insiderów i w mobilnej przeglądarce Edge.

Bing Chat Enterprise w Windows Copilot

O pierwszych testach Bing Chat na Chrome dowiedzieliśmy się na początku czerwca, a już pod koniec tego miesiąca Microsoft poinformował o szerszej dostępności tej usługi w przeglądarce Google'a. Z kolei w ten piątek firma potwierdziła, że zarówno Bing Chat, jak i Bing Chat Enterprise, są już dostępne dla użytkowników Chrome na platformach Windows, Mac i Linux. Jeśli chodzi o wersję Enterprise, można z niej korzystać w Edge Mobile oraz w Windows Copilot na Windows 11 — na razie tylko w Dev Channel, a wkrótce też w Beta Channel.

OneDrive dla Firm - koniec oferty bez limitu miejsca

Oferty nielimitowanych magazynów w chmurze powoli znikają z rynku. Ostatnim, który pozbywa się tych planów, jest Microsoft. Zrezygnował on z oferowania OneDrive for Business (Plan 2), który dawał nieograniczoną pojemność dysku w chmurze. Jakie pozostały alternatywy?

OneDrive dla Firm

Jeśli chodzi o samodzielne subskrypcje OneDrive, Microsoft oferuje teraz już tylko OneDrive for Business (Plan 1) (19,11 zł/msc lub 18,11 zł/msc w Sklepie CentrumXP) z pojemnością 1 TB. Oferuje także 1 TB przestrzeni dyskowej na użytkownika w ramach dwóch planów Microsoft 365 Business. Wcześniej firma miała dodatkową opcję – OneDrive for Business (Plan 2), która oferowała nieograniczone miejsce na pliki na użytkownika, jeśli firma kwalifikowała się do tej opcji. Ten plan został po cichu usunięty mniej więcej w połowie lipca.

Microsoft usunął sporo funkcji z Edge 117

W zeszły weekend Microsoft wypuścił aktualizację Edge Beta do wersji 117. Wprowadza ona kilka nowości i ulepszeń, ale co najciekawsze, pozbywa się z przeglądarki kilku składników, w tym aplikacji do rozwiązywania zadań matematycznych, narzędzi związanych z Czytnikiem immersyjnym i Trybu dla dzieci. Skąd taka decyzja?

Math Solver w Edge

Aby poprawić doświadczenie użytkownika końcowego i uprościć menu "Więcej narzędzi", Microsoft wycofuje następujące funkcje: Math Solver, Słownik obrazkowy, Cytaty, Narzędzia gramatyczne i Tryb dla dzieci. Prawdopodobnie nie były one często używane. Wiele osób skarżyło się też, że Edge jest zbyt przeładowany dodatkami.

Eksplorator na Windows 10 z opcją kopii zapasowej

W sierpniowej aktualizacji opcjonalnej Windows 10 22H2 oprócz normalnych poprawek znalazła się też aplikacja Windows Backup (Kopia zapasowa Windows). Użytkownicy zauważyli też zmianę, o której Microsoft nie wspomniał w changelogu. To przycisk pozwalający rozpocząć tworzenie kopii zapasowej w chmurze. Znajduje się on na pasku narzędzi Eksploratora plików.

Uruchom kopię zapasową

Nowy przycisk "Uruchom kopię zapasową" ("Start backup") na zakładce "Narzędzia główne" zwyczajnie uruchamia "kopię zapasową ważnych folderów na komputerze w OneDrive", czyli pozwala synchronizować Dokumenty, Obrazy, Pobrane itd. Przycisk może być widoczny tylko w tych folderach. Nie jest to jednak tak głęboka integracja Eksploratora z OneDrive, z jaką mamy do czynienia w Windows 11.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne