Obsługa aplikacji Androida w Windows 11 dzięki technologii Intel. A co z Dziesiątką?

Obsługa aplikacji Androida w Windows 11 dzięki technologii Intel. A co z Dziesiątką?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/25/2021, 6:52 PM

Liczba odsłon: 3721

Microsoft wczoraj oficjalnie potwierdził to, o czym plotki mówiły już od dawna. Aplikacje Androida wkraczają do Windows i będą dostępne do pobierania z Microsoft Store. Już więc nie tylko aplikacja Twój telefon (w połączeniu ze smartfonem) będzie dawała dostęp do tego oprogramowania, a sam Sklep. Oczywiście rodzi się pytanie, jak to w ogóle możliwe, że aplikacje z zupełnie innej architektury będą odpalały się na PC z Windows. Wyjaśnienie nadeszło dość szybko ze strony Intel, który dostarcza odpowiednią technologię.

Wsparcie dla aplikacji Androida w Windows 11 to efekt wspólnych starań Microsoftu i Intela, ale też... Amazona, którego sekcja Amazon App Store będzie dostępna w Microsoft Store. Okazuje się, że technologia to napędzająca to Intel Bridge Technology. Jest to specjalne środowisko wykonawcze (runtime post-compiler), które umożliwia aplikacjom uruchamianie się natywnie na urządzeniach x86, wliczając w to uruchamianie tych aplikacji na Windows. Strategia multi-architecture XPU Intela dostarcza odpowiednich silników dla odpowiednich obciążeń, integrując rdzenie wiodących CPU, technologię graficzną, akceleratory sztucznej inteligencji, procesory obrazu i nie tylko, w pojedynczym, zweryfikowanym rozwiązaniu — wyjaśnia producent. Technologia ta została wyróżniona przez Intel jako jedna z trzech głównych, które pozwolą wydobyć pełen potencjał z Windows 11. Wśród tych technologii znajdują się:

  • Intel® Bridge Technology, która umożliwia uruchamianie aplikacji mobilnych bezpośrednio na PC, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ułatwiając bycie produktywnym i granie w gry na jednym ekranie.
  • Windows Snap oraz Thunderbolt™ 4 dla najlepszych doświadczeń pracy z wieloma monitorami.
  • Windows and Intel® Wi-Fi 6E, która pozwala łączyć się w dowolnym miejscu i czasie. Ponad 60 designów laptopów na rynku oferuje funkcjonalność Wi-Fi 6E.

Zastanawiające w tym wszystkim jest to, że Intel przez cały czas pisze jedynie o Windows 11, natomiast o Windows 10 nie wspomina ani słowem. Microsoft z kolei, przedstawiając nowy Sklep, zapowiadał jego dostępność również dla Windows 10, ale nie mówił nic o ewentualnym zubożeniu funkcjonalności. Kwestia jest więc do wyjaśnienia. Co się zaś tyczy wymagań sprzętowych, to producent wspomina o procesorach Intel Core 10 oraz 11 generacji, a także kolejnych.