Obsługa aplikacji Androida trafiła do Windows Insider!

Obsługa aplikacji Androida trafiła do Windows Insider!

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 10/20/2021, 11:09 PM

Liczba odsłon: 2296

Windows 11 w końcu otrzymał poglądowe wsparcie obsługi aplikacji Androida. Testy obejmą użytkowników programu Insider w kanale Beta i na razie tylko w Stanach Zjednoczonych. Microsoft podaje, że usługa wirtualizacji aplikacji mobilnych będzie działać z procesorami Intela, AMD i Qualcomm.

Obsługa aplikacji mobilnych Androida była jedną z głośniejszych zapowiedzi związanych z Windows 11. Deweloperom nie udało się przygotować usługi na publiczną premierę systemu, a nawet wprowadzić jej do Windows Insider. Stało się tak przez to, że usługa powstaje w ścisłej współpracy z Amazonem i Intelem. Przygotowanie poprawnie działającej platformy Windows Subsystem for Android zajęło więcej czasu niż zakładano.

Na czym polega wsparcie aplikacji Androida w Windows 11?

Windows Subsystem for Android pozwoli użytkownikom szukać, instalować i uruchamiać aplikacje dostępne na Androidzie. Platforma powstaje we współpracy z Amazon AppStore i całość będzie obsługiwana właśnie z poziomu tego sklepu, ale aplikacje będą dostępne oczywiście w Microsoft Store.

Co ważne, na razie będzie można zapomnieć o ulubionych aplikacjach mobilnych. Do pobrania będą jedynie te, które można pobrać z Amazon AppStore. Microsoft nie wyklucza, że w przyszłości Windows Subsystem for Android umożliwi dostęp do zasobów Google Play.

Aplikacje mobilne w Windows 11 będą działać w taki sam sposób, jak programy UWP, PWA i Win32. Wszystko będzie mogło być uruchomione obok siebie bez jakichkolwiek zakłóceń. Możliwe będzie również przypięcie aplikacji do menu Start i paska zadań.

Jakie aplikacje będą dostępne na start?

Na początek Insiderzy będą mogli przetestować 50 aplikacji dostępnych w Amazonie. Przede wszystkim będą to gry mobilne, aplikacje związane z czytnikiem e-booków Kindle i programy edukacyjne dla dzieci. Wraz z rozwojem współpracy na linii Amazon-Microsoft i samej platformy Windows Subsystem for Android dostępnych będzie znaczniej więcej bardziej popularnych aplikacji.

Wymagania

Użytkownicy, chcący przetestować funkcję Android App w Windows 11 muszą spełnić pięć warunków.

 • Wersja kompilacji systemu musi należeć do serii 22000.xxx.
 • System musi być w kanale Beta programu Windows Insider.
 • Wirtualizacja musi być uruchomiona z poziomu BIOS/UEFI.
 • Komputer musi znajdować się na terenie USA.
 • Użytkownik musi posiadać konto Amazon zarejestrowane w USA.

Co z Insiderami w kanale Dev?

Użytkownicy korzystający z kompilacji kanału Dev będą musieli jeszcze trochę poczekać. Wynika to ze zmiany cyklu rozwojowego tego kanału, który zdaniem Microsoftu aktualnie uniemożliwia wprowadzenie platformy Windows Subsystem for Android. Firma zapowiada, że wsparcie aplikacji Androida w kanale Dev pojawi się wkrótce.

Znane problemy

Microsoft Store

 • Microsoft Store nie wyświetla ocen i recenzji aplikacji z Amazon AppStore.

Amazon AppStore

 • Jeżeli wystąpią problemy z zalogowaniem się do Amazon AppStore należy wyłączyć oprogramowanie blokujące reklamy.
 • Opcje ułatwień dostępu nie są na razie dostępne.

Windows Subsystem for Android

 • Problemy z połączeniem w sieci LTE na urządzeniach ARM64
 • W niektórych aplikacjach uruchamianych na urządzeniach ARM64 występują graficzne artefakty.
 • Spadki wydajności systemu po uruchomieniu kilku aplikacji jednocześnie.
 • Problemy z działaniem kamery w niektórych aplikacjach.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/10/20/introducing-android-apps-on-windows-11-to-windows-insiders/