Nowy Widok główny Eksploratora plików w Windows 11 (build 23475 w Dev Channel)

Nowy Widok główny Eksploratora plików w Windows 11 (build 23475 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/7/2023, 8:42 PM

Liczba odsłon: 1894

Windows 11 Insider Preview zaliczył dziś aktualizację do builda 23475 w Dev Channel. Wśród nowości znajdziemy odświeżony Widok główny i pasek adresu Eksploratora plików w oparciu o WinUI, ustawienia dynamicznego oświetlenia, sugestię dotyczącą powiadomień toast, aktualizacje Emoji 15 i Microsoft Store, a także trochę poprawek.

Windows 11: nowości w kompilacji 23475 w Dev Channel

Widok główny i pasek adresu Eksploratora plików z nowym układem

Jako że Eksplorator plików jest teraz napędzany przez Windows App SDK, Microsoft prezentuje nową wersję Widoku głównego opartą na WinUI. Polecane pliki dla użytkowników logujących się do Windows za pomocą konta Azure Active Directory (AAD) będą teraz wyświetlane na karuzeli. Wkrótce będą też obsługiwać miniatury plików. Foldery szybkiego dostępu (dostępne domyślnie dla użytkowników logujących się na konto Microsoft), Ulubione i Ostatnie także zostały odświeżone w oparciu o WinUI.

Widok główny Eksploratora plików

Ta kompilacja wprowadza też zmodernizowane pole wyszukiwania i pasek adresu Eksploratora plików. Nowy pasek adresu inteligentnie rozpoznaje pliki lokalne i w chmurze. Użytkownicy OneDrive zauważą, że pasek pokazuje teraz status synchronizacji i wysuwane menu.

Pasek adresu Eksploratora plików

Zmiany dopiero zaczęły być wprowadzane i nie u wszystkich w Dev Channel pojawią się od razu.

Dynamiczne oświetlenie

Dzięki Dynamic Lighting użytkownicy Windows będą mogli bez trudu konfigurować i dostosowywać swoje urządzenia z podświetleniem RGB bezpośrednio z poziomu Ustawień Windows. Współpraca wszystkich akcesoriów RGB z aplikacjami Windows nigdy nie była łatwiejsza — pisał pod koniec maja Panos Panay z Microsoft. Dynamiczne oświetlenie zapewnia użytkownikom i deweloperom natywną kontrolę nad świecącymi urządzeniami zgodnymi ze standardem HID LampArray. Adaptując otwarty standard i współpracując z partnerami OEM i ODM (w tym Acer, ASUS, HP, HyperX, Logitech, Razer i Twinkly), Microsoft chce usprawnić ekosystem oprogramowania i urządzeń RGB, zwiększając interoperacyjność urządzeń i aplikacji. Obejmuje to API dla aplikacji Windows do kontrolowania urządzeń w tle i na pierwszym planie, a także stronę ustawień Windows, na której użytkownicy mogą personalizować zachowanie swoich urządzeń.

Dynamiczne oświetlenie w Windows 11

Na chwilę obecną obsługiwane klawiatury to: ASUS ROG Scope II Wireless 96 Gaming Keyboard (wkrótce), Razer BlackWidow V3, Razer BlackWidow V3 Pro, Razer BlackWidow V3 Mini, Razer BlackWidow V3 Tenkeyless, Razer BlackWidow V4 Pro, Razer DeathStalker V2, Razer DeathStalker V2 Pro, Razer DeathStalker V2 Pro TKL, Razer Huntsman Mini, Razer Huntsman Mini Analog, Razer Huntsman Tournament Edition, Razer Huntsman V2, Razer Huntsman V2 Analog, Razer Huntsman V2 Tenkeyless, Razer Ornata V2, Razer Ornata V3, Razer Ornata V3 TKL i Razer Turret Keyboard Xbox One Edition. Obsługiwane myszy to: ASUS ROG Harpe Ace AimLab Edition Gaming Mouse (wkrótce), Microsoft Pro IntelliMouse, Razer Turret Mouse Xbox One, Razer DeathAdder V2, Razer DeathAdder V2 Pro, Razer Naga Left-Handed i Razer Naga Pro.

Urządzenia można kontrolować w Ustawieniach > Personalizacja > Dynamiczne oświetlenie.

Zmiany i ulepszenia

Ogólne

 • Aby zmniejszyć rozproszenie, jakie tworzą powiadomienia toast, Windows 11 wykrywa teraz, czy użytkownik dokonuje interakcji z tymi powiadomieniami, czy też nie, i dostarcza sugestię wyłączenia powiadomień toast dla danej aplikacji. Powstrzymuje to jedynie wyświetlanie bannerów. Powiadomienia toast nadal można znaleźć w Centrum powiadomień. Funkcja zaczęła być wdrażana w buildzie 23466, a teraz jest dostępna dla wszystkich w Dev Channel.
 • Powiadomienia toast - wyłącz

Emoji

Unicode Emoji 15 zaczyna być wdrażane dla Insiderów w Dev Channel. Użytkownicy będą mogli wyświetlać, wyszukiwać i wstawiać nowe emoji z panelu emoji. Oto niektóre z nowych projektów:

Unicode Emoji 15

Poprawki błędów

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Rozwiązano problem z paskiem zadań, który nie pokazywał właściwych aplikacji przy korzystaniu z wielu pulpitów.

Wyszukiwanie na pasku zadań

 • Rozwiązano problem uniemożliwiający klientom Narratora nawigowanie w dół po lewej stronie wysuwanego panelu wyszukiwania.

Menu Start

 • Rozwiązano problem u użytkowników z japońskim językiem wyświetlania. Aplikacje z nazwami pisanymi w kanji czasem pokazywały się wszystkie na dole listy wszystkich aplikacji zamiast wraz z aplikacjami o nazwach pisanych hiraganą i katakaną.

Powiadomienia

 • Rozwiązano problem z niektórymi powiadomieniami, które prowadziły do wysypywanie się explorer.exe.

Wprowadzanie

 • Rozwiązano problem z koreańską klawiaturą dotykową, która czasem nieoczekiwanie finalizowała znaki na pasku zadań.

Kopia zapasowa i przywracanie

 • Kopia zapasowa PC utworzona przy pomocy przywracania będzie teraz pokazywać się w kolejnych przywróceniach.
 • Przywracanie jednolitego koloru tła pulpitu jest już obsługiwane.

Pozostałe

 • Rozwiązano problemy z działaniem poleceń głosowych przesuwania suwaków ustawień i wybierania rzeczy na pasku zadań.

Znane problemy

Dev Drive

 • Podczas ponownego uruchamiania dodatkowe filtry w AV mogą być dołączone do Dev Drive. Aby sprawdzić, jakie to filtry, uruchom "fsutil devdrv query :" w PowerShell. Jeśli widzisz więcej niż filtry Twojego AV, możesz uruchomić "fsutil volume dismount :", a następnie "fsutil devdrv query :". Po tych krokach powinny być widoczne tylko Twoje filtry AV.
 • Wydajność może ulegać zmianie w zależności od sprzętu. Jeśli spadła na Twojej maszynie, Microsoft zachęca do przesłania feedbacku.

Wyszukiwanie na pasku zadań

 • Nawigacja w wysuwanym menu wyszukiwania na pasku zadań za pomocą klawiszy strzałek nie działa zgodnie z oczekiwaniami.
 • Skalowanie tekstu może nie działać w wysuwanym menu wyszukiwania.

Eksplorator plików

 • Eksplorator plików może wysypywać się przy przeciąganiu paska przewijania lub próbie zamknięcia okna w trakcie przedłużającego się procesu ładowania pliku.
 • Wydajność ładowania miniatur w Galerii wymaga poprawy.

Insiderzy ze zmodernizowanym Widokiem głównym (build 23475) zobaczą następujące problemy:

 • Ikony typów plików wyświetlane są zamiast miniatur plików w sekcji Polecane (dotyczy użytkowników Enterprise).
 • Insiderzy logujący się na konto AAD, próbujący nawigować do sekcji Polecane za pomocą klawisza Tab, mogą doświadczyć wysypania się explorer.exe.
 • Przy nawigacji z innej grupy do sekcji Polecane za pomocą klawiatury fokus nie pojawia się poprawnie na nagłówku grupy lub plikach.
 • Pliki wyświetlają rozszerzenia plików z wyłączonym ustawieniem "Pokaż rozszerzenia plików".
 • Ikony statusu synchronizacji plików w oparciu o dostawcę magazynu w chmurze nie są wyświetlane niezawodnie.
 • W przypadku błędu uwierzytelniania w Widoku głównym przycisk "Prosimy o zalogowanie" wyświetla się, ale jego kliknięcie nie prowadzi do otwarcia okienka uwierzytelniania.

Insiderzy ze zmodernizowanym paskiem adresu (build 23475) zobaczą następujące problemy:

 • Pasek adresu i pole wyszukiwania mogą nie być dopracowane wizualnie. Zespół liczy na feedback w takiej sytuacji.
 • Użytkownicy mogą doświadczyć utraty fokusa klawiatury i brakujących skrótów klawiszowych.

Insiderzy zobaczą problemy z poleceniami lub polecanymi plikami:

 • Kliknięcie polecenia "Udostępnij" załaduje panel udostępniania Windows (nie OneDrive).

Powiadomienia

 • Przycisk kopiowania kodów 2FA w powiadomieniach toast nie działa w tym buildzie.

Dynamiczne oświetlenie

 • Po pierwszym uruchomieniu systemu po zainstalowaniu tego builda i połączeniu urządzenia przełącznik "Używaj dynamicznego oświetlenia na moich urządzeniach" jest wyłączony w Ustawieniach. LED-y urządzeń mogą nie zapalać się automatycznie. Włączenie tego przełącznika na stronie ustawień dla wszystkich urządzeń oraz dla konkretnych urządzeń powinno włączyć LED-y. Jeśli to nie działa, spróbuj ponownie uruchomić komputer.
 • Zmiana ustawień dla wszystkich urządzeń nie propaguje się na ustawienia konkretnych urządzeń.
 • Brakuje ikon urządzeń na kartach urządzeń w Ustawieniach.
 • Przełączenie konta użytkownika może wyłączyć LED-y urządzenia.

Aktualizacja Microsoft Store

Użytkownicy kanałów Dev i Canary z Microsoft Store w wersji 2305.1401.x.x lub nowszej zobaczą następujące ulepszenia:

 • Instalowanie darmowych aplikacji i gier z wyników wyszukiwania: możliwość ta zaczęła być dostępna pod koniec marca i teraz jest szerzej dostępna dla Insiderów.
 • Microsoft Store

 • Nowy design kart gier i filmów: przeglądanie Sklepu jest teraz bardziej przyjemnym doświadczeniem dzięki nowym designom kart filmów i gier. Karty dają więcej przestrzeni dla okładek, wprowadzają więcej koloru i ułatwiają namierzenie ulubionego produktu.
 • Microsoft Store

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/06/07/announcing-windows-11-insider-preview-build-23475/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia