Nowe ustawienia kursora, odmieniona wyszukiwarka i inne zmiany w Windows 10 20H1 (build 18945)

Nowe ustawienia kursora, odmieniona wyszukiwarka i inne zmiany w Windows 10 20H1 (build 18945)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/26/2019, 8:26 PM

Liczba odsłon: 5168

W tym tygodniu Microsoft przez przypadek udostępnił kompilację Windows 10 20H1 o numerze 18947 wszystkim Insiderom. Nie była ona testowana i mogła być niestabilna, dlatego Microsoft zaleca jej omijanie lub - jeśli doszło do instalacji - powrót do wcześniejszego builda. To jednak, co wzbudziło najwięcej emocji, to zawarte w niej zmiany, z których część trafiła do dzisiejszej kompilacji 18945 - już oficjalnej i bezpiecznej. Jest tego całkiem sporo!

Co nowego w kompilacji 18945 (20H1) dla PC?

Wskaźnik kursora tekstowego

Mieliście kiedykolwiek problem z odnalezieniem kursora, zagubionego gdzieś w sporym bloku tekstu? Nowy wskaźnik kursora poprawi jego widoczność w każdych warunkach. W ustawieniach Ułatwień dostępu możemy zmieniać rozmiar wskaźnika, a także jego kolor.

Windows 10 20H1

Jako że kursor tekstowy jest prostą, migającą kreską, może on być słabo widoczny dla osób mających problemy ze wzrokiem. Jego wskaźnik to dodatkowe dwie poziome kreski, które przypominają symbol [, wyraźnie zaznaczający swoją pozycję w tekście. Po zwiększeniu rozmiaru może on stać się lekko nachodzący, otaczający z trzech stron następujący po sobie tekst.

W tym momencie istnieją dwa znane problemy - kolor i rozmiar wskaźnika mogą nie zostać zapamiętane po zalogowaniu, a także okazyjnie może on pozostawać na ekranie lub pojawiać się ponownie po zamknięciu aplikacji lub przewinięciu zawartości.

Nowe doświadczenie Cortany

Nowe doświadczenie Cortany w Windows 10 debiutuje jako wersja beta dla Insiderów z USA. Zawiera ono całkowicie nowy, bazujący na czacie interfejs użytkownika, dający możliwość pisania lub mówienia zapytań w języku naturalnym. Naszym zdaniem zbliża to Cortanę do konwencji botów konwersacyjnych.

Windows 10 20H1

Cortana obsługuje większość ulubionych funkcji Windows 10, takich jak odpowiedzi Bing, konwersacje z cyfrową asystentką, otwieranie aplikacji, zarządzanie listami, ustawianie przypomnień, alarmów i stoperów, a także kilka innych:

 • Cortana obsługuje teraz zarówno jasny, jak i ciemny motyw systemu Windows 10.
 • Dodano nowy, mniej narzucający się ekran dla zapytań "Hej, Cortana".
 • Zaktualizowano asystentkę, wyposażając ją w nowe modele mowy i językowe, a także znacząco poprawiono wydajność, przez co jest szybsza i stabilniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Do "nowej" Cortany nie przeniesiono jeszcze wszystkich funkcji ze starego doświadczenia. Jako że to wersja beta, Microsoft planuje dodawać do niej kolejne funkcje poprzez Microsoft Store. Insiderzy spoza USA nie zobaczą jeszcze zmian i jedyne, co można im doradzić, to cierpliwość. Oczywiście nadal nie ma mowy o spolszczeniu Cortany.

Zaktualizowana wyszukiwarka Eksploratora plików dostępna dla wszystkich Insiderów

W ciągu najbliższych kilku dni nowa wyszukiwarka będzie udostępniana wszystkim w Fast Ring. Wszystkiego na jej temat dowiecie się z naszego wcześniejszego artykułu: Nowa wyszukiwarka dla Eksploratora plików w Windows 10 20H1 (build 18894).

Windows 10 20H1

Podsystem Windows dla systemu Linux - nowe połączenie z aplikacjami

Można teraz połączyć się z aplikacjami sieciowymi WSL 2 przy użyciu localhost. Przykład można zobaczyć na zrzucie ekranu poniżej. W dystrybucji WSL 2 wystartowano serwer NodeJS, a następnie połączono się z nim poprzez przeglądarkę Edge z localhost.

Windows 10 20H1

Ponadto dodano globalne opcje konfiguracji dla WSL. Są to opcje, które aplikują się dla wszystkich naszych dystrybucji WSL. Pozwala to również wybrać opcje związane z maszyną wirtualną WSL 2 dla wszystkich dystrybucji wewnątrz tej samej VM. Oprócz tego można teraz samemu wybrać własne jądro (kernel) Linuksa.

Sprawniejsze czytanie wiadomości przez Narratora w Outlook i Poczcie

Gdy wiadomość jest otwarta, tryb skanowania włączy się automatycznie. Pozwoli to użytkownikowi czytać wiadomość, używając klawiszy strzałek, a także korzystać z pozostałych klawiszy trybu skanowania, by przeskakiwać przez tekst wiadomości.

Wiadomości e-mail, takie jak newslettery i treści marketingowe, są zwykle formatowane z użyciem tabel. Dla użytkownika czytnika ekranowego te informacje nie mają znaczenia. Narrator rozpoznaje teraz pewne tego typu sytuacje i usuwa informacje o tabeli, by szybko przejść przez tekst zawarty w wiadomości.

W tym momencie istnieją dwa znane problemy - kursor może nie przenosić się na ostatnio czytaną lokację, a Narrator zaczyna czytać podczas odpisywania na wiadomość.

Sprawniejsze czytanie folderów Outlook przez Narratora

Kiedy czytamy e-maile w Outlook, np. zawartość skrzynki odbiorczej, Narrator będzie działał bardziej efektywnie. Każda linijka zaczyna się od statusu e-maila - czy jest nieprzeczytany, przekazany dalej etc. Po tym następują inne kolumny, takie jak nadawca, temat itd. Nagłówki kolumn będą wyciszane, a kolumny pozbawione danych będą wyciszane. Będąc w Outlooku, można z powrotem włączyć nagłówki, używając skrótu Narrator + H.

Obsługa kolejnych modeli przez funkcję Ekran telefonu w aplikacji Twój telefon

Microsoft poinformował dziś o dodaniu wsparcia dla kolejnych modeli smartfonów: Samsung Galaxy A6, Samsung Galaxy A7, Samsung Galaxy A9, Samsung Galaxy A10, Samsung Galaxy A20, Samsung Galaxy A30, Samsung Galaxy A50, Samsung Galaxy A70 oraz Samsung Galaxy S8 Active.

Reklama

Poprawki i inne zmiany

 • Rozwiązano problem uniemożliwiający aktualizację i powodujący wyświetlenie błędu c1900101. Było to spowodowane niezgodnością ze sterownikiem pamięci.
 • Dodano kilka poprawek podnoszących stabilność podczas instalowania dystrybucji WSL 2.
 • Możliwości spod szyldu Windows Defender ATP wykraczają poza system Windows, dlatego jego nowa nazwa - Microsoft Defender - odzwierciedla to nowe podejście do bezpieczeństwa punktów końcowych.
 • Rozwiązano problem z Ustawieniami, które mogły się wysypać po zaznaczeniu Aktywacji w Aktualizacji i zabezpieczeniach.
 • Jeżeli połączenie sieciowe nieoczekiwanie się przerwało, banner Miracast będzie miał teraz przycisk zamykania, którego można użyć w razie potrzeby.
 • Rozwiązano problem z kartą Wydajność w Menedżerze zadań, która nie rozwijała się ze stanu zwiniętego, jeśli dwukrotnie kliknęliśmy tekst.
 • Zaktualizowano kartę Szczegóły w Menedżerze zadań. Kiedy klikniemy proces prawym przyciskiem myszy, opcja "Przekaż opinię" znajduje się teraz po opcjach "Zakończ zadanie" i "Zakończ drzewo procesów", nie zaś pomiędzy nimi.
 • Rozwiązano problem z ikoną sieci na pasku zadań, która mogła pokazywać brak Internetu, nawet jeśli połączenie było nawiązane.
 • Rozwiązano problem ze stabilnością Windows Hello w ostatnich buildach.
 • Rozwiązano problem z aplikowaniem ręcznej aktualizacji ustawień serwera DNS w Ustawieniach.
 • Rozwiązano problem z nieoczekiwanym wyłączaniem się hotspota mobilnego.
 • Rozwiązano problem z zawieszaniem się systemu po wybudzeniu z hibernacji.
 • Rozwiązano problem z występowaniem nieoczekiwanego błędu w Podglądzie zdarzeń.

Znane błędy i problemy

 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Ochrona przed naruszeniami w aplikacji Zabezpieczenia Windows może być wyłączona po aktualizacji do tego builda. Możemy włączyć ją ponownie.
 • W niektórych przypadkach wybór kandydata w japońskim IME może nie zgadzać się z ciągiem kompozycji. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem.
 • Insiderzy mogą zauważyć pewne zmiany w narzędziu Lupa. Nie są one jeszcze gotowe do testów. Informacje o nich pojawią się przy okazji nadchodzącego wydania.