Nowe funkcje i popraki dla Windows 11 22H2 (build 22621.1776 w Release Preview)

Nowe funkcje i popraki dla Windows 11 22H2 (build 22621.1776 w Release Preview)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/11/2023, 9:37 PM

Liczba odsłon: 1868

Microsoft udostępnił dziś kilka aktualizacji dla Windows Insiderów w kanale Release Preview. Zaczynamy od tej dla Windows 11 22H2. Wydanie to zawiera sporo nowości związanych z napisami na żywo, dostępem głosowym, językami, ustawieniami, Eksploratorem plików i nie tylko. Pojawiło się też dość dużo poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem. Wiele z tych nowości opisywaliśmy już wcześniej przy aktualizacjach w kanałach Canary, Dev i Beta.

Windows 11 22H2: nowości w aktualizacji KB5026446
(OS Build 22621.1776) w Relase Preview Channel

 • Ta aktualizacja wprowadza napisy na żywo w kolejnych językach: chińskim (uproszczonym i tradycyjnym), francuskim (Francja, Kanada), niemieckim, włoskim, japońskim, portugalskim (Brazylia, Portugalia), hiszpańskim, duńskim, angielskim (Irlandia i inne dialekty angielskiego) oraz koreańskim.
 • Przeprojektowana strona pomocy dotycząca poleceń dostępu głosowego: Microsoft kompletnie odnowił stronę aplikacji zawierającą pomoc dotyczącą poleceń dostępu głosowego, aby była prostsza i bardziej zrozumiała. Pasek wyszukiwania pozwala szybko odnaleźć polecenia, a różne kategorie zapewniają dalszą pomoc. Każde polecenie ma teraz opis i przykłady jego wariacji. Odświeżoną stronę zobaczymy, klikając Pomoc > Zobacz wszystkie polecenia.
 • Ta aktualizacja wprowadza obsługę poleceń dostępu głosowego w następujących dialektach angielskiego: Wielka Brytania, Indie, Nowa Zelandia, Kanada i Australia.
 • Ta aktualizacja dodaje nowe polecenia dostępu głosowego — zaznaczania i edytowania tekstu.
 • Ta aktualizacja wprowadza dedykowany wskaźnik VPN na ikonie sieci w zasobniku systemowym na pasku zadań, który pozwala łatwo sprawdzić, czy połączenie przechodzi przez VPN. Dzięki wskaźnikowi w postaci ikony kłódki/tarczy nałożonej na ikonę sieci w zasobniku systemowym Windows 11 użytkownik jednym rzutem oka sprawdzi, czy połączenie jest szyfrowane przez VPN.
 • Ta aktualizacja wprowadza opcję wyświetlania sekund na zegarze w zasobniku systemowym. Funkcję można włączyć w Ustawieniach > Personalizacja > Pasek zadań. Do tej lokalizacji możesz też przejść, klikając pasek zadań prawym przyciskiem i wybierając jego ustawienia.
 • Użytkownicy zobaczą teraz przycisk kopiowania, który pozwala szybko skopiować kody uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) w powiadomieniach toast od aplikacji zainstalowanych na komputerze lub telefonów połączonych z komputerem. Microsoft zaznacza, że dokłada wszelkich starań, aby ustalać, czy powiadomienie toast zawiera kod uwierzytelniania.
 • Microsoft dodaje klawisze dostępu do menu kontekstowego XAML w Eksploratorze plików. Klawisz dostępu to pojedynczy skrót klawiaturowy, który pozwala szybko wykonać polecenie w menu kontekstowym. Każdy z nich odpowiada jednej literze w wyświetlanej nazwie. Aby je zobaczyć, kliknij Eksplorator plików i naciśnij klawisz menu na klawiaturze (ten pomiędzy prawym klawiszem Windows a prawym Ctrl).
 • Ta aktualizacja wprowadza tryb kiosku z wieloma aplikacjami. Multi-App Kiosk Mode to specjalna funkcja Windows 11, pozwalająca administratorom IT wybrać zestaw dozwolonych aplikacji do uruchamiania na urządzeniu, podczas gdy inne funkcje są zablokowane. Pozwala to tworzyć konfiguracje z różnymi aplikacjami dla różnych typów użytkowników na jednym urządzeniu.
 • Ta aktualizacja wprowadza nowy zestaw narzędzi dedykowanych deweloperom, aby ułatwić zbieranie zrzutów pamięci jądra na żywo (LKD) w Menedżerze zadań. Jest to dodatek do istniejącego "zrzutu pamięci" dla procesów w trybie użytkownika. Celem zrzutu na żywo jest zebranie danych w celu namierzenia nieprawidłowej sytuacji przy umożliwieniu systemowi operacyjnemu kontynuowania działania. Zmniejsza to przestoje w porównaniu ze sprawdzaniem błędów pod kątem "niekrytycznych", ale poważnych awarii i zawieszeń.
 • Ta aktualizacja zamienia ustawienia pokazywania klawiatury dotykowej, gdy klawiatura fizyczna nie jest podłączona. Są one zlokalizowane w Ustawieniach > Czas i język > Pisanie > Klawiatura dotykowa. Nowe menu wysuwane daje 3 opcje kontroli, czy stuknięcie kontrolki edytowania ma otworzyć klawiaturę dotykową.
 • Ta aktualizacja wprowadza nowe możliwości korzystania z Content Adaptive Brightness Control (CABC). Jest to funkcjonalność, która przyciemnia lub rozjaśnia obszary wyświetlacza lub monitora w zależności od wyświetlanej zawartości w celu znalezienia równowagi między zmniejszonym zużyciem energii a wrażeniami wizualnymi. Począwszy od tej wersji, uruchamianie tej funkcji jest możliwe na urządzeniach, takich jak laptopy i urządzenia 2-w-1, które są podłączone do ładowania, a także na komputerach stacjonarnych. Dla większości użytkowników ta zmiana nie będzie zauważalna i powinna zmniejszyć zużycie energii.
 • Ta aktualizacja wprowadza stronę ustawień USB4. USB4 umożliwia nowe scenariusze dokowania, obsługi wysoce wydajnych urządzeń peryferyjnych, wyświetlaczy i ładowania. Strona ustawień USB4 dostarcza informacje o możliwościach jego obsługi przez system oraz o podłączonych urządzeniach w tym standardzie. Wglądy te mogą okazać się pomocne przy rozwiązywaniu problemów, gdy użytkownik będzie potrzebował wsparcia producenta OEM lub administratora systemu.
 • Jeśli masz urządzenie z kompatybilnymi czujnikami obecności (ang. presence sensors), możesz teraz zarządzać swoją prywatnością i blokować/zezwalać wybranym aplikacjom na uzyskiwanie dostępu do tych czujników. Żadne obrazy ani metadane nie są gromadzone przez Microsoft, zaś całe przetwarzanie odbywa się lokalnie na sprzęcie urządzenia w celu maksymalizacji prywatności. Nowe opcje znajdziesz w Ustawieniach > Prywatność i zabezpieczenia > Wyczuwanie obecności, jeśli Twoje urządzenie obsługuje te sensory.
 • Ta aktualizacja poprawia wydajność wyszukiwania w Ustawieniach.
 • Naciśnięcie klawisza Print Screen otworzy teraz domyślnie Narzędzie Wycinanie. Ustawienie to można wyłączyć w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Klawiatura. Jeśli ustawienie było wcześniej modyfikowane przez użytkownika, to zostanie ono zachowane.
 • Limit 20 ostatnich kart został wprowadzony do Ustawień > Obsługa wielu zadań, aby wyświetlać karty w widokach Alt + Tab i Asystenta przyciągania.
 • Ta aktualizacja wprowadza sugestie z chmury w chińskim edytorze IME. Microsoft testuje zmiany, które pozwolą łatwo pisać popularne słowa w chińskim uproszczonym.
 • Ta aktualizacja zapewnia pełną pojemność magazynową wszystkich Twoich subskrypcji usługi OneDrive. Wyświetla również łączną ilość miejsca na stronie Konta w aplikacji Ustawienia.
 • Microsoft zaczyna wprowadzać do kanałów Beta i Relase Preview aktualizację przeglądarki Widżetów z obrazem, który daje wizualny podgląd widżetu przed jego przypięciem, możliwość głębokiego linkowania, które pozwala użytkownikom wskoczyć wprost do przeglądarki z aplikacji/usługi danego dostawcy, a także link do strony kolekcji widżetów w Microsoft Store, na której można odkrywać więcej aplikacji z widżetami.

Windows 11 22H2: poprawki błędów w aktualizacji KB5026446
(OS Build 22621.1776) w Relase Preview Channel

 • Rozwiązano problem z Narratorem, który poprawnie ogłasza teraz atrybuty tekstowe słów, takie jak „błędnie napisane”, „zmiana usunięcia” i „komentarz”.
 • Rozwiązano problem z searchindexer.exe. Przestawał on działać po wylogowaniu. Ten problem występował po uaktualnieniu komputera do Windows 11 w ramach Azure Virtual Desktop (AVD) i zalogowaniu się na nim.
 • Rozwiązano problem z Server Message Block. Nie można było uzyskać dostępu do udostępnionego folderu SMB. Błędy to: „Za mało zasobów pamięci” lub „Niewystarczające zasoby systemowe”.
 • Rozwiązano problem z wysyłaniem do użytkowników nieoczekiwanych powiadomień o wygaśnięciu hasła. Działo się tak po skonfigurowaniu konta, aby używało ustawień „Karta inteligentna jest wymagana do logowania interaktywnego” i „Włącz przewijanie wygasających kluczy tajnych NTLM”.
 • Rozwiązano problem z Local Security Authority Subsystem Service (LSASS), która przestawała działać, gdy używano Azure Virtual Desktop (AVD).
 • Rozwiązano problem dotyczący klastra Storage Spaces Direct (S2D). Mógł on nie przechodzić w tryb online. Działo się tak po okresowym przerzucaniu hasła. Kod błędu to 1326.
 • Rozwiązano problem z dostępem do ustawień karty w witrynach trybu IE.
 • Rozwiązano problem z dot sourcingiem. Nie działał on na pliki zawierające definicję klasy w Windows PowerShell.
 • Rozwiązano problem z korzystaniem z Podglądu zdarzeń. Ograniczał on liczbę źródeł zdarzeń, do których mogą uzyskiwać dostęp użytkownicy niebędący administratorami.
 • Rozwiązano problem z Podglądem zdarzeń. Wpływał on na renderowanie przekazanego dziennika zdarzeń.
 • Ta aktualizacja usuwa wyciek pamięci, który występował zawsze podczas drukowania sformatowanego tekstu.
 • Rozwiązano problem występujący podczas renderowania mapy bitowej z półtonami. Komputer przestawał działać.
 • Rozwiązano problem dotyczący urządzeń z wieloma oddzielnymi GPU. Nie można było wybrać wysokowydajnych GPU ze strony domyślnych ustawień graficznych.
 • Rozwiązano problem uniemożliwiający działanie urządzenia po wznowieniu z trybu Modern Standby. Błąd to 0x13A KERNEL_MODE_HEAP_CORRUPTION.
 • Rozwiązano problem dotyczący aplikacji, które wykonują określone działania w callbacku. Aplikacje mogły przestać działać. Działania te obejmują zamknięcie okna (WM_CLOSE).
 • Ta aktualizacja zmienia numer telefonu pomocy technicznej Microsoft India dla aktywacji Windows.
 • Ta aktualizacja zmienia zakresy międzynarodowej tożsamości abonenta sieci komórkowej (IMSI) dla niektórych operatorów telefonii komórkowej.
 • Rozwiązano problem dotyczący Zapory systemu Windows. Firewall przerywał wszystkie połączenia z adresem IP portalu przechwytującego. Działo się tak, gdy wybrano opcję Captive Portal Addresses.
 • Rozwiązano problemy z instalowaniem niektórych wielofunkcyjnych drukarek etykiet.
 • Rozwiązano problem dotyczący urządzeń połączonych z Azure Active Directory (Azure AD). Zapora Windows nie mogła zastosować dla nich prawidłowej domeny i profilu.
 • Rozwiązano problem wpływający na odtwarzanie dźwięku na urządzeniach z określonymi procesorami.
 • Rozwiązano problem z klawiaturą dotykową, która pokazywała nieprawidłowy układ dla języka francuskiego (Kanada).
 • Rozwiązano problem z Windows Defender Application Control (WDAC), która mogła tworzyć niepotrzebne zdarzenia kontroli po wybraniu opcji Wyłączone: wymuszanie skryptów.
 • Rozwiązano problem z klawiaturą dotykową, która czasem nie pokazywała prawidłowego układu w oparciu o bieżący zakres wejściowy.
 • Rozwiązano problem dotyczący chińskiego i japońskiego edytora IME. Wyszukiwanie w panelu emoji mogło kończyć się niepowodzeniem.
 • Rozwiązano problem dotyczący chińskiego i japońskiego panelu pisma odręcznego. Nie pokazywał on kandydatów lub przestawał odpowiadać.
 • Rozwiązano problem z poleceniem runas, które przestawało działać. Urządzenie zachowywało się tak, jakby użytkownik nie był zalogowany na konto.
 • Rozwiązano problem z błędem zatrzymania przy użyciu NTFS, aby uzyskać do niego dostęp. Ten problem występował po anulowanej operacji ustawiania FSCTL, która zmienia znacznik ponownej analizy.
 • Rozwiązano problem wpływający na niektóre aplikacje do rozpoznawania mowy. Mogły one mieć sporadyczne problemy z rozpoznawaniem mowy, ekspresyjnym wprowadzaniem danych i pismem odręcznym.

Podobny zestaw poprawek (ale nie nowych funkcji) otrzymał też dzisiaj Windows 11 21H2 (wydanie oryginalne) w aktualizacji KB5026436 (build 22000.2001) w Release Preview Channel.

Windows 10 22H2 otrzymał z kolei aktualizację KB5026435 (build 19045.3030) — również z samymi poprawkami.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia