Nowe animacje interfejsu wkrótce w Windows 10. Fluent Design nabiera życia!

Nowe animacje interfejsu wkrótce w Windows 10. Fluent Design nabiera życia!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/26/2018, 9:00 PM

Liczba odsłon: 2509

Niedawno dywagowaliśmy nad dotychczasową historią i przyszłością Fluent Design. Nasze wnioski możecie sprawdzić w linkowanym artykule, a tymczasem zerknijmy na nowe materiały od projektantów interfejsu Fluent. Elementy, które tu zobaczycie, zostały oddane do użytku twórcom aplikacji UWP i bardzo możliwe, że wkrótce trafią też do interfejsu systemu Windows 10.

Fluent Design System został zaprezentowany w maju zeszłego roku, chociaż jego wcześniejsze przebłyski (jeszcze pod nazwą Project NEON) dane nam było oglądać dużo wcześniej. Mówiąc krótko, Fluent jest stylem interfejsu, który wypiera MDL2, zapoczątkowany jeszcze w Windows 8. W ostatnim roku Microsoft dodał do tego stylu (a w zasadzie "języka") sporo nowych elementów do wykorzystania w aplikacjach. Wszystkie - także te nowe - można łatwo podejrzeć w aplikacji XAML Controls Gallery. My z kolei zebraliśmy dla Was najciekawsze nowości, które możecie obejrzeć w galerii poniżej.

To tylko niektóre kontrolki oferowane w ramach języka Fluent. Wszystkie z nich można przetestować w aplikacji XAML Controls Gallery, dostępnej do pobrania z Microsoft Store. Ogromną zaletą tej aplikacji jest dostępność kodu źródłowego dla każdego elementu. To, co testujemy w sposób interaktywny, możemy więc łatwo przenieść do kodu aplikacji, nad którą pracujemy.

Fluent Design zaczyna coraz bardziej przypominać to, co na pierwszych jego demonstracjach pokazywał Microsoft. Elementy głębi, ruchu, materiału, skali i światła zaczynają się łączyć w spójną całość i nabierają życia. Z drugiej strony to jednak wciąż tylko suchy kod, który wymaga implementacji. A tej doczekamy się prawdopodobnie w następnej aktualizacji Windows 10 19H1.