Nowa wyszukiwarka dla Eksploratora plików w Windows 10 20H1 (build 18894)

Nowa wyszukiwarka dla Eksploratora plików w Windows 10 20H1 (build 18894)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/8/2019, 8:10 PM

Liczba odsłon: 4415

W ostatniej kompilacji 20H1 sprzed tygodnia nie było niestety żadnych nowych funkcji, ale w tym tygodniu Microsoft nadrobił zaległości. W dzisiejszym wydaniu dla Fast Ring znajdziemy nowości w obszarach Eksploratora plików i Ułatwień dostępu. Nie zabraknie też zwyczajowych poprawek i listy znanych błędów. Pełną listę zmian możecie sprawdzić poniżej.

Co nowego w kompilacji 18894 (20H1) dla PC?

Wyszukiwanie w Eksploratorze plików napędzane przez Windows Search

W oparciu o feedback użytkowników, którzy prosili o spójniejsze i łatwiejsze wyszukiwanie plików, Microsoft wprowadza do Eksploratora plików nowe doświadczenie wyszukiwania oparte na technologii Windows Search. Chociaż nazwa jest zbliżona, to warto zwrócić uwagę, że nie jest to tożsame z Microsoft Search, czyli spójnym doświadczeniem wyszukiwania w Office, Outlook, SharePoint, OneDrive, Bing i Windows. Windows Search jest raczej tego częścią. Czym więc charakteryzuje się ten nowy sposób wyszukiwania?

Przede wszystkim zmiana ta pozwoli zintegrować zawartość online z OneDrive z tradycyjnymi, zindeksowanymi wynikami. Oznacza to, że gdy zaczniemy pisać w pasku wyszukiwania Eksploratora plików, otworzy się wysuwane menu, w którym zaczną się pojawiać wyniki prowadzące do plików lokalnych, jak również z OneDrive. Klikając lewym przyciskiem myszy wynik, możemy go zwyczajnie otworzyć. Jeśli natomiast chcemy otworzyć lokalizację pliku, opcję taką znajdziemy po kliknięciu wyniku prawym przyciskiem. Możemy również szukać głębiej i w lokalizacjach nieindeksowanych - w tym celu zamiast klikać wyniki, przyciskamy Enter. Wyniki zaczną się pojawiać w oknie Eksploratora, tak jak to wyglądało do tej pory.

Windows Search

Zmienił się również design wyszukiwania. Teraz, gdy klikniemy pole wyszukiwarki albo użyjemy skrótu Ctrl + E, by do niego przejść, zobaczymy wysuwaną listę z historią wyszukiwania.

Nowa funkcjonalność będzie udostępniana falami, dlatego Insiderzy mogą jej jeszcze dzisiaj nie widzieć. Testy obejmą początkowo niewielki procent użytkowników i będzie się on zwiększał wraz z poprawą jakości samego doświadczenia.

Ułatwienia dostępu

 • Sprawniejsze czytanie tabel przez Narratora: Narrator lepiej radzi sobie z tabelami podczas nawigacji, a podczas wchodzenia i wychodzenia z tabel nie są wymawiane zbędne informacje.
 • Podsumowanie witryny przez Narratora: Narrator obsługuje teraz nowe polecenie, które dostarcza podsumowania strony internetowej (Narrator + S). Na chwilę obecną w podsumowaniu znajdują się informacje o hiperłączach, punktach orientacyjnych i nagłówkach. O funkcji pisaliśmy już przy okazji wydania kompilacji 18885.
 • Podążanie Lupy za kursorem podczas pisania: Lupa posiada teraz możliwość utrzymywania kursora w centrum ekranu, co ułatwia pisanie. Wycentrowanie jest opcją domyślną i można ją zmienić w ustawieniach Lupy.

Poprawki i inne zmiany

 • Rozwiązano problemy z obsługą przewijania za pomocą pokrętła myszy i touchpada, które występowały w ostatnich kompilacjach.
 • Rozwiązano problem z aplikacją Zabezpieczenia Windows, która wysypywała się po wejściu na stronę ustawień Integralności pamięci.
 • Rozwiązano problem z ikoną Windows Update w zasobniku na pasku zadań, która nie była zoptymalizowana do wysokiego DPI.
 • Rozwiązano problem z opcją "Dodaj kogoś innego do tego komputera" w Ustawieniach > Konta > Rodzina i inni użytkownicy, której użycie wysypywało okno, jeśli użytkownik na koncie Microsoft próbował dodać użytkownika lokalnego.
 • Poprawiono pisownię nazw kategorii w panelu kaomoji.
 • Rozwiązano problem, na skutek którego użytkownicy mogli utknąć przy przestarzałej logice adekwatności wyszukiwania, co miało wpływ na kolejne wyniki.
 • Rozwiązano problem z menu Start, które nie otwierało się, gdy "Wyłączona" była zasada grupy "Ciągłość środowiska na tym urządzeniu".
 • Rozwiązano problem z Narratorem, którego nawigacja za pomocą Narrator + R utkwiła w widoku edycji PowerPoint.
 • Narrator nie odczytuje już "null" po każdym poleceniu na liście Narrator + F2.
 • Rozwiązano problem z Narratorem, którego głośności nie można było zwiększyć.

Znane błędy i problemy

 • Z powodu błędu w OS aplikacja Twój telefon nie działa w tej kompilacji (18894). Nie wpływa to na jej działanie w kręgach Slow i Release Preview. Poprawka powinna nadejść w najbliższym wydaniu.
 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Jeśli używamy pulpitu zdalnego, by połączyć się z rozszerzoną sesją VM, wyniki wyszukiwania na pasku zadań nie będą widoczne (pusty obszar) do czasu zrestartowania searchui.exe.
 • Microsoft bada raporty o funkcji Wyświetlanie nocne, która nie włącza się do czasu ponownego uruchomienia na niektórych urządzeniach z włączonym szybkim uruchamianiem.
 • Niektóre funkcje menu Start i listy wszystkich aplikacji nie są przetłumaczone na języki, takie jak FR-FR, RU-RU i ZH-CN.
 • Zaznaczenie filtru koloru w ustawieniach Ułatwień dostępu może nie przynieść efektu do czasu, aż opcja filtru zostanie wyłączona i włączona ponownie.
 • Okno kandydata w edytorach IME (uproszczony chiński, tradycyjny chiński, japoński) może się czasem nie otwierać. Microsoft bada sprawę. Tymczasowym rozwiązaniem jest zamknięcie procesu “WindowsInternal.ComposableShell.Experiences.TextInput.InputApp.exe” w Menedżerze zadań.
 • Badane są również problemy z Bopomofo IME.
 • Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow lub Release Preview, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.