Nowa aplikacja do kalibracji HDR na Windows 11

Nowa aplikacja do kalibracji HDR na Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/23/2022, 3:07 PM

Liczba odsłon: 1342

Jeśli korzystacie z wyświetlaczy HDR, to zapewne wiecie, jak ważna jest ich prawidłowa kalibracja, aby móc cieszyć się najlepszą jakością obrazu. Przykładowo na Xbox służy do tego aplikacja HDR Game Calibration. Analogiczne możliwości trafiły teraz do dedykowanej aplikacji na Windows 11.

Windows HDR Calibration oferuje trzy główne wzory testowe służące do ustalenia najciemniejszych widocznych detali, najjaśniejszych widocznych detali i maksymalnej jasności wyświetlacza. Opierają się one na zaleceniach HDR Gaming Interest Group (HGIG). Oprócz tego Microsoft dodał funkcjonalność dającą pełną kontrolę nad nasyceniem kolorów. Microsoft pisze, że kalibracja ekranu pomoże zapewnić optymalne wrażenia wizualne przy oglądaniu zawartości HDR oraz uniknąć efektów clippingu.

Windows HDR Calibration

Ta aplikacja umożliwia kalibrowanie wyświetlacza HDR w celu zoptymalizowania go pod kątem gier HDR (w tym automatyczny format HDR) i innych zawartości HDR na komputerze z systemem Windows 11. Wykonaj serię kroków, aby ustawić minimalny i maksymalny poziom jasności, a także poziom nasycenia kolorów, aby utworzyć nowy profil kolorów, który został stworzony dla Twojego wyświetlacza — czytamy w opisie w Microsoft Store. Warto podkreślić, że aplikacja jest dedykowana systemowi Windows 11 i nie działa na Windows 10. Ponadto ustawienia nasycenia kolorów nie są wspierane przez wszystkie GPU.

Windows HDR Calibration można pobrać bezpłatnie z Microsoft Store.