Moment 5 Update wydany! To był tydzień z Microsoft 306

Moment 5 Update wydany! To był tydzień z Microsoft 306

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/1/2024, 8:30 PM

Liczba odsłon: 816

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, w tym Moment 5 Update, Copilot w OneDrive i Microsoft Forms, porównanie możliwości ChatGPT i Copilota, więcej propozycji darmowej aktualizacji do Windows 11 dla użytkowników Dziesiątki, nowości w Microsoft Edge Beta i Stable, Windows 11 pozwalający używać telefonu jako kamery internetowej oraz wydłużone aktualizacje opcjonalne Windows 11 22H2. Miłej lektury!

Windows 11 Moment 5 Update oficjalnie wydany

Zgodnie z plotkami ostatniego dnia lutego Microsoft ogłosił aktualizację Moment 5 dla Windows 11 23H2. Będzie ona stopniowo wdrażana dla użytkowników aktywnie klikających "Sprawdź aktualizacje" w Windows Update ("seekers"), zaś w pełni dostępna ma być w aktualizacjach opcjonalnych pod koniec marca. Nowości w niej zawarte trafią do wszystkich w nieopcjonalnej aktualizacji w ramach kwietniowego Patch Tuesday (9 kwietnia 2024 r.).

Windows 11 Moment 5 Update

Nowe funkcje i ulepszenia trafiły do takich obszarów/aplikacji/funkcjonalności jak Dostęp głosowy, Narrator, Udostępnianie Windows, Udostępnianie w pobliżu, Transmitowanie, Układy przyciągania, Windows 365 Boot i Windows 365 Switch. Pełną listę zmian w tym wydaniu znajdziesz w naszym artykule.

Pozostałe aktualizacje Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 23H2 build 22635.3212 w Beta Channel: Znalazło się w niej trochę ulepszeń związanych z paskiem zadań i widżetami oraz poprawki błędów obejmujące pasek zadań i wyszukiwanie.
  • Windows 11 23H2 build 22631.3235 i 22H2 build 22621.3235: Prócz tradycyjnych poprawek aktualizacja opcjonalna wnosi parę nowych funkcji związanych z Ustawieniami, zrzutami ekranu i zdjęciami z Androida oraz standardem USB 80Gbps.
  • Windows 10 22H2 build 19045.4123: aktualizacja opcjonalna dodaje trochę poprawek, a także nową funkcjonalność Udostępniania Windows. Za jego pomocą możesz teraz udostępniać linki URL bezpośrednio w aplikacjach, takich jak WhatsApp, Gmail, Facebook i LinkedIn. Udostępnianie na Twitterz (X) zostanie dodane wkrótce.

Copilot trafi do OneDrive i Microsoft Forms

Copilot zostanie zintegrowany z OneDrive już w 2. połowie kwietnia. Asystent AI umożliwi szybkie pozyskiwanie informacji z Twoich plików w OneDrive. Będzie on obecny bezpośrednio w OneDrive dla sieci Web oraz w przeglądarce plików w Teams, OneDrive i SharePoint. Usługa będzie dostępna dla klientów służbowych i edukacyjnych z licencją Copilot dla Microsoft 365.

Copilot w OneDrive

Copilot trafi również do Microsoft Forms, gdzie będzie dostępny w marcu tego roku dla subskrybentów Microsoft 365 dla firm i Microsoft 365 dla edukacji. Używaj Copilota, aby uprościć proces tworzenia ankiet, kwestionariuszy i formularzy, oszczędzając czas i wysiłek. Udaj się na stronę forms.microsoft.com, wybierz Nowy i podaj Copilotowi temat, długość oraz jakikolwiek dodatkowy kontekst. Copilot dostarczy adekwatne pytania i sugestie, a następnie możesz dopracować wersję roboczą, dodając kolejne szczegóły, edytując tekst lub usuwając zawartość. Gdy już stworzysz solidny szkic z Copilotem, możesz następnie spersonalizować tło przy użyciu jednej z wielu opcji stylu – pisze Microsoft.

Pozostając w temacie asystentów AI – w tym tygodniu przygotowaliśmy dla Was artykuł, który może Was zainteresować:

Copilot czy ChatGPT - który jest lepszy? Porównanie

Więcej osób dostanie propozycję aktualizacji do Windows 11

Podczas gdy wiele dużych firm i organizacji korzystających z Windows samodzielnie zarządza swoimi aktualizacjami, to nadal istnieje grupa klientów, która pozwala zająć się tym Microsoftowi. Tym użytkownikom gigant zapowiedział, że po kwietniowym Patch Tuesday zacznie wyświetlać zaproszenia do darmowego uaktualnienia z Windows 10 Pro do Windows 11 Pro. Jak to będzie wyglądać?

Darmowa aktualizacja do Windows 11

Mamy dobre wieści, jeśli polegacie na firmie Microsoft, aby zarządzała aktualizacjami Windows dla Was. Począwszy od aktualizacji zabezpieczeń z kwietnia 2024, użytkownicy Windows, pracujący na niezarządzanych urządzeniach firmowych połączonych z domeną w chmurze lub z domeną, zobaczą wiadomości z zaproszeniem do darmowej aktualizacji do Windows 11. Częścią naszej misji jest pomaganie Twojej organizacji w pozostawaniu chronioną i produktywnąogłosił Microsoft.

Microsoft Edge – aktualizacje w kanałach Stable i Beta

Do kanału wersji stabilnej Microsoft Edge trafiła w ten weekend wersja 122. Główne nowości to przeniesienie wskaźnika zarządzanej witryny, wycofanie funkcji powiększania obrazu, zmiana nazwy funkcji Web Capture i konfigurowanie rekomendowanych zasad w usłudze zarządzania Microsoft Edge.

Edge for Business

Microsoft Edge Insider otrzymał z kolei aktualizację do wersji 123 w Beta Channel. Najważniejsze zmiany dotyczą personalizacji firmowego brandingu w Edge for Business, automatycznego przełączania profili, przeglądania chronionych plików PDF oraz nowych i wycofanych zasad zarządzania.

Windows 11 pozwala używać telefonu jako kamery internetowej

Już wiele lat wcześniej istniała możliwość użycia telefonu z Androidem jako kamery internetowej w Windows. Za pomocą specjalnego, zewnętrznego oprogramowania mogliśmy połączyć się na obu urządzeniach w taki sposób, by Windows traktował telefon jako normalną kamerkę. Teraz stało się to natywną funkcją systemu Windows 11. Jest ona już dostępna dla Windows Insiderów we wszystkich kanałach.

Windows 11 pozwala używać telefonu jako kamery internetowej

Dzięki tej funkcji będziecie mogli bezprzewodowo cieszyć się wysoką jakością kamery Waszego urządzenia mobilnego na Waszym PC z elastycznością i łatwością. Niektóre możliwości obejmują przełączanie przedniej/tylnej kamery, wstrzymywanie streamowania podczas zakłóceń i cieszenie się z efektów zapewnianych przez model telefonu. Prosimy, upewnijcie się, że Wasze urządzenie mobilne ma Androida 9.0+ oraz że Wasza wersja aplikacji mobilnej Łącze z Windows jest w wersji 1.24012* lub wyższejogłosił Microsoft.

Windows 11 22H2 będzie dłużej otrzymywał aktualizacje opcjonalne

Microsoft zapowiedział, że po lutym 2024 r. nie będzie więcej opcjonalnych, niezwiązanych z bezpieczeństwem aktualizacji podglądowych (aktualizacji "C") dla Windows 11 22H2. Ostatnia z nich miałaby nadejść w 4. tygodniu zeszłego miesiąca. Gigant tymczasem przesuwa wspomniany koniec aktualizacji o dobre kilka miesięcy, a dla wybranych edycji – nawet o ponad rok!

Nowa data zakończenia to 24 czerwca 2025 roku dla Windows 11 w wersji 22H2 w edycjach Enterprise, Education, IoT Enterprise i Enterprise multi-session. Edycje Home, Pro, Pro Education i Pro for Workstations wersji 22H2 będą otrzymywać niezwiązane z bezpieczeństwem, poglądowe aktualizacje do 26 czerwca 2024 r. (...) W oparciu o feedback użytkowników ta data została zmieniona, aby więcej klientów mogło czerpać korzyści z naszych nieustannych innowacjiczytamy w komunikacie.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, Windows 12, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia