Microsoft zaczął testować Ray Tracing w Minecraft na Xbox Series X

Microsoft zaczął testować Ray Tracing w Minecraft na Xbox Series X

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/30/2022, 7:45 PM

Liczba odsłon: 4056

Ray tracing uważany jest za Święty Graal, jeśli chodzi o realizm graficzny. Przez lata nie było szans ja jego osiągnięcie w czasie rzeczywistym. Dopiero wraz z obniżeniem kosztów produkcji odpowiednich kart graficznych technologia ta upowszechniła się na PC i konsolach nowej generacji. Jedną z gier, które zaczęły to wykorzystywać, jest Minecraft.

Minecraft zasadniczo nigdy nie celował w realizm. Praktycznie cały świat gry składa się z sześciennych bloków, jednak wspierane są wysokie rozdzielczości i nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować najnowocześniejsze techniki oświetlenia. Swoją drogą połączenie ray tracingu ze starymi grami, jak choćby Quake II, gwarantuje niezwykłe wrażenia.

Testy technologii RTX w Minecrafcie zaczęły się w 2019 roku i dość szybko skończyły. Wydawało się, że to koniec, jednak w ostatnich dniach użytkownicy Xbox Series X zauważyli nową opcję, która daje nadzieję na powrót tego efektu. W ustawieniach gry Minecraft Preview pojawił się przełącznik "Ray Tracing", który włącza wczesną adaptację efektu.

Minecraft Preview wykorzystuje technologię Hardware Accelerated DirectX Raytracing (DXR), która dzięki przyspieszeniu sprzętowemu i specjalnej optymalizacji na Xbox Series X ma nie dopuścić do spadku wydajności. Jak bowiem wiemy, ray tracing jest wyjątkowo zasobożernym, ciężkim obliczeniowo procesem.

Minecraft nie jest jedyną grą ze wsparciem dla realistycznego śledzenia promieni. Wśród innych produkcji znajdziemy m.in. Call of Duty: Black Ops Cold War, Forza Motorsport, Halo Infinite czy S.T.A.L.K.E.R. 2.

Aktualizacja 01.04.2022: Mojang napisał, że poprzedni build Minecraft Preview przypadkowo zawierał prototypowy kod do obsługi raytracingu na Xbox. Został on już usunięty. Studio niestety nie ma planów wprowadzenia tej technologii na konsolach w najbliższej przyszłości.