Microsoft wypuścił usługę AI dla agencji wywiadowczych USA

Microsoft wypuścił usługę AI dla agencji wywiadowczych USA

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/8/2024, 8:11 PM

Liczba odsłon: 426

Od ponad roku Microsoft rozszerza dostępność swoich usług AI na użytkowników osobistych, firmowych i edukacyjnych. Wczoraj zaś firma potwierdziła, że uruchomiła kolejną usługę generatywnej sztucznej inteligencji – tym razem po raz pierwszy dla bardzo specyficznych klientów rządowych w USA.

Jak podaje Bloomberg, nowa usługa, która nie ma właściwej publicznej nazwy, została opracowana dla agencji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych, takich jak CIA. W rzeczywistości została uruchomiona tydzień wcześniej. Raport cytuje Williama Chappella, CTO w Microsoft, który powiedział: To pierwszy raz w historii, gdy mamy izolowaną wersję – gdy "izolowana" oznacza, że nie jest podłączona do Internetu – i jest w specjalnej sieci dostępnej tylko dla rządu USA.

Chappell dodał, że nowa usługa opiera się na GPT-4, tym samym LLM od OpenAI, co Microsoft Copilot, Copilot dla Microsoft 365 oraz płatne plany ChatGPT. Może ona czytać dane, ale nie może się z nich uczyć. Nie ma też dostępu do danych z Internetu. Ta izolacja ma zapewne sprawić, że tajne dane nie wyciekną na zewnątrz. Usługa co prawda jest dostępna, ale wymaga jeszcze testów i zatwierdzenia przez agencje wywiadowcze. Nie wiadomo, ile czasu to zajmie ani ile ta usługa będzie kosztować amerykańskiego podatnika.

W marcu Biuro ds. Cyberbezpieczeństwa amerykańskiej Izby Reprezentantów zakazało swoim pracownikom używania Microsoft Copilot. Izba Reprezentantów stwierdziła, że istnieje ryzyko dla użytkowników wynikające z groźby wycieku danych Izby do usług w chmurze niezatwierdzonych przez Izbę. Nowa usługa najwyraźniej usuwa to ryzyko. O planach jej utworzenia Microsoft wspominał już w listopadzie.

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-05-07/microsoft-creates-top-secret-generative-ai-service-for-us-spies

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia