Microsoft wycofuje 3 funkcje z Windows 10 i Windows 11

Microsoft wycofuje 3 funkcje z Windows 10 i Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/6/2023, 12:30 PM

Liczba odsłon: 1168

Microsoft zaktualizował listę wycofanych funkcji z klienta Windows. W tym miesiącu systemy Windows 10 i Windows 11 tracą aż 3 funkcjonalności, z czego jedna wywodzi się jeszcze z czasów MS-DOS. Na szczęście nie są to jakoś szczególnie popularne narzędzia czy składniki, za którymi będziemy tęsknić.

Według oficjalnej dokumentacji w listopadzie 2023 roku zostały wycofane z Windows:

  • Computer Browser: usługa i sterownik Computer Browser ("Przeglądarka komputerów") zostały wycofane. Usługa ta pozwalała użytkownikom przeglądać i lokalizować zasoby udostępnione na sąsiednich komputerach. Przeglądarka (protokół i usługa przeglądarki) jest przestarzałym i niebezpiecznym protokołem lokalizowania urządzenia. Protokół, usługa i sterownik zostały najpierw domyślnie wyłączone w Windows 10 wraz z usunięciem usługi SMB1.
  • Webclient (WebDAV) Service: usługa Webclient (WebDAV) została wycofana. Nie jest ona uruchamiana domyślnie w Windows.
  • Remote Mailslots: Remote Mailslots zostały wycofane. Protokół ten jest przestarzałą, prostą, zawodną i niebezpieczną metodą IPC (komunikacji międzyprocesowej) wprowadzoną jeszcze w czasach MS-DOS. Protokół został wyłączony po raz pierwszy w Windows 11 Insider Preview (build 25314).

W tym roku z systemów Windows zostały usunięte także bardziej znaczące składniki, w tym WordPad, VBScript, TLS 1.0 i 1.1, Cortana, Microsoft Support Diagnostic Tool (MSDT) czy aplikacje UWP dla ARM 32-bit.

Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/deprecated-features

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia