Microsoft sprawdza, kto korzysta z niewspieranych wersji Office

Microsoft sprawdza, kto korzysta z niewspieranych wersji Office

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/3/2023, 4:30 PM

Liczba odsłon: 1727

W zeszłym miesiącu Microsoft wypuścił po cichu aktualizację KB5021751, która według oficjalnego opisu ma sprawdzić liczbę użytkowników Windows, którzy korzystają z niewspieranych wersji Office'a lub tych, którym wkrótce skończy się wsparcie. Firma zaznaczyła, że nie ma na celu wykradania prywatnych danych użytkowników.

Według oficjalnego changeloga aktualizacja KB5021751 ma pomóc Microsoftowi zidentyfikować liczbę użytkowników niewspieranych (lub tych, które niebawem utracą wsparcie) wersji pakietu Microsoft Office, takich jak Office 2013, Office 2010 bądź Office 2007. Ta aktualizacja zostanie uruchomiona jeden raz w celu zbierania danych diagnostycznych. Po zakończeniu tego procesu na urządzeniu użytkownika nie są pozostawiane żadne pliki z tej aktualizacji — czytamy w opisie.

W dalszych wyjaśnieniach czytamy, że niewspierane wersje Office'a nie otrzymują aktualizacji zabezpieczeń, które zawierają ochronę przed znanymi podatnościami, a także z czasem mogą występować w nich problemy z działaniem i niezawodnością. To właściwie oczywiste rzeczy, jednak nie wszyscy klienci mogą sobie zdawać z tego sprawę. Co jednak ważniejsze, ten sposób badania wersji Office'a na urządzeniach wzbudził obawy dotyczące prywatności. Microsoft postanowił je rozwiać:

Ta aktualizacja zbiera dane diagnostyczne i dotyczące wydajności, aby oszacować użycie zainstalowanych wersji pakietu Office w celu określenia, jak najlepiej obsługiwać te systemy i jak najlepiej je obsługiwać. Te dane są zbierane z wpisów rejestru i interfejsów API. Aktualizacja nie gromadzi szczegółów licencjonowania, zawartości klientów ani danych dotyczących produktów innych firm. Firma Microsoft ceni, chroni i broni prywatności. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych zasad ochrony prywatności, zobacz Prywatność w firmie Microsoft.

Microsoft wyjaśnił też, że aktualizacja jest dostarczana poprzez Windows Update klientom, którzy zdecydowali się na korzystanie z funkcji "Otrzymywanie aktualizacji dla innych produktów firmy Microsoft" oraz którzy mają zainstalowany dowolny z pakietów: Office 2013, Office 2010 albo Office 2007.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia