Microsoft konkretnie o tegorocznych planach względem VR, MR i AI

Microsoft konkretnie o tegorocznych planach względem VR, MR i AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/20/2018, 11:51 PM

Liczba odsłon: 2776

W marcu tego roku HoloLens będzie obchodzić swoje drugie urodziny, tymczasem Alex Kipman z Microsoft w obszernym poście na blogu LinkedIn wyjaśnia, czego mamy się spodziewać w świecie Mixed Reality w tym roku. Ogólne trendy są trzy: MR + AI, AR + VR i coś, co Alex nazywa immersyjną komunikacją. Na czym polegać mają te mariaże i co konkretnie szykuje firma z Redmond?

Mixed Reality Cloud, HoloLens 2.0

Alex Kipman przechodzi od razu do sedna: "Mamy zaplanowanych parę ekscytujących prac na 2018 r. i nie mogę się doczekać, by przekazać je w najbliższych miesiącach". Jest więc jasne, że w kwestii VR, MR, AR oraz ich fuzji ze sztuczną inteligencją Microsoft będzie miał w tym roku wiele do powiedzenia. Przejdźmy teraz do wspomnianych trendów, które zdaniem Kipmana "będą definiować tę branżę".

Trend 1: MR + AI

Rzeczywistość mieszana i sztuczna inteligencja (MR + AI) należą do kluczowych czynników technologicznych, które CEO Microsoft, Satya Nadella, określa jako wyznaczające przyszłość komputeryzacji. Obecnie dzięki HoloLens rozwiązania MR + AI pomagają klientom firmy robić rzeczy, które wcześniej były niemożliwe. Możliwość łączenia świata fizycznego i cyfrowego w rzeczywistości mieszanej pozwala nam budować doświadczenia, w których ludzie, miejsca i rzeczy przestają być zależne się od swojej fizycznej lokalizacji i mogą wchodzić w interakcje na poziomie cyfrowym.

"W lipcu ubiegłego roku ogłosiliśmy, że kolejna wersja HoloLens będzie posiadała sztuczną inteligencję w naszym niestandardowym układzie Holographic Processing Unit (lub w skrócie HPU). To kolejny krok w naszej podróży, której celem jest umożliwienie komputerom prawdziwego postrzegania ich środowisk. A my dopiero zaczynamy. Moc obliczeniowa dostarczana przez chmurę jest jednym z katalizatorów napędzających sztuczną inteligencję, a w tym roku Mixed Reality Cloud staje się rzeczywistością. AI wspomagana chmurą, zdolna do rozumienia fizycznych obiektów, działa już dzisiaj. Połączenie tego z rzeczywistością mieszaną pozwoli nam z kolei dostarczać trwałe doświadczenia rzeczywistości mieszanej z ludźmi, miejscami i rzeczami".

Trend 2: AR + VR

Microsoft od samego początku koncentrował się na możliwościach Mixed Reality, łączących doświadczenia AR i VR. Koncepcje te miały na celu uzyskanie najlepszych cech obu światów. Kluczową przesłanką jest tutaj wybór. Użytkownicy będą mianowicie mogli wybrać, na który rodzaj "rzeczywistości" w danej chwili postawić. Kipman uważa to również za szansę dla partnerów sprzętowych. W czym rzecz? Chodzi o "pojedynczą platformę, która obejmuje całe to spektrum".

"Na konferencji Build 2017 prowadziliśmy wspólną prezentację z naszymi partnerami z Cirque du Soleil i sądzę, że był to świetny przykład tego, w jaki sposób MR dostarcza jednoczesnych rozwiązań AR i VR. Będą chwile, kiedy ktoś będzie nosił HoloLens i pracował w mieszanej rzeczywistości. Można będzie zdecydować, że chce się połączyć z kimś innym poprzez [holograficzną] teleportację, a zestaw wirtualnej rzeczywistości może dać komuś taką możliwość" - pisze dalej Kipman. "Ogromne znaczenie ma też wykorzystanie rzeczywistości mieszanej do współpracy i współtworzenia w najbardziej immersyjny sposób. Czasami nie możesz stanąć z kimś ramię w ramię, ale wykonywana przez ciebie praca wymaga takiego poziomu bliskości. Potrzebujesz nie tylko komunikacji, ale czegoś więcej - obecności. Mieszana rzeczywistość pozwala być obecnym i pojmować rzeczy w ujęciu przestrzennym, nawet jeśli ludzie nie są fizycznie w tej samej przestrzeni".

Trend 3: Immersyjna komunikacja

Dzisiejsze doświadczenia VR/MR (jak widać nie tylko nam) wydają się odizolowane i właściwie pozbawione kontekstu komunikacyjnego. Przyszłymi doświadczeniami, które tworzy Microsoft, będzie można się dzielić. Technologie spod tego szyldu stawiać będą na komunikację społeczną i wspólne przeżycia, łącząc ludzi w przekonujący i pełen znaczenia sposób.

"Jako ktoś, kto pracuje z ludźmi na całym świecie, [dostrzegam] wielką moc w byciu obecnym. Wiemy, że jednym z wyzwań stojących przed wieloma pracodawcami i pracownikami jest to, że ludziom może być trudno znaleźć się w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Mieszana rzeczywistość daje nam możliwość przekroczenia barier czasu i przestrzeni, a w niedalekiej przyszłości będziemy w stanie komunikować się w sposób bardziej wciągający niż kiedykolwiek wcześniej" - dodaje Kipman.

Na koniec Alex Kipman odnosi się do niedawnego przejęcia przez Microsoft platformy AltspaceVR, swoistego świata VR żyjącego własnym życiem, którego użytkownicy oddają się rozmowom, debatom czy grom. Jak twierdzi Kipman, to dopiero początek: "Zobaczycie, jak popychamy tę innowację do przodu na nowe sposoby". Cóż, atmosfera została podgrzana, ale co dalej? Dużo więcej na wyżej nakreślone tematy dowiedzieć się mamy w najbliższych miesiącach, a to oznacza, że Microsoft sporo uwagi poświęci im na swoich konferencjach. Czekamy więc z niecierpliwością - przede wszystkim na Microsoft Build 2018!