Microsoft i Qualcomm będą współpracować nad okularami dla Metaverse

Microsoft i Qualcomm będą współpracować nad okularami dla Metaverse

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/5/2022, 5:22 PM

Liczba odsłon: 3100

Consumer Electronics Show (CES) 2022 zaczął się na dobre. Qualcomm Technologies, Inc. ogłosił współpracę z Microsoftem, której celem jest rozwinięcie i przyspieszenie adaptacji technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR) zarówno w sektorze konsumenckim, jak i biznesowym. Staraniom tym przyświeca wizja ekosystemów Metaverse.

Metaverse nie jest nową ideą, choć za sprawą niedawnej prezentacji wiele osób kojarzy ją głównie z Facebookiem/Metą. Nie jest on jednak jedynym, który pracuje nad realizacją koncepcji "metauniwersum". Swoje plany w tej dziedzinie prezentował też m.in. Microsoft, który skupia się głównie na spotkaniach i współpracy w Microsoft Teams z wykorzystaniem platformy Microsoft Mesh.

Teraz dowiadujemy się nieco więcej na temat warstwy sprzętowej, która wspierałaby takie rozwiązania. Gigant z Redmond we współpracy z Qualcommem ogłosił plany stworzenia niestandardowych chipów AR, które umożliwią powstanie nowej fali energooszczędnych, lekkich okularów AR do zapewnienia bogatych i immersyjnych doświadczeń. Zamierzają też zintegrować oprogramowanie, takie jak Microsoft Mesh i Snapdragon Spaces™ XR Developer Platform.

Współpraca ta reprezentuje następny krok we wspólnym zaangażowaniu obu firm w w XR i Metaverse. Kluczowa strategia Qualcomm Technologies wobec XR zawsze dostarczała najnowocześniejszą technologię, specjalnie do tych zastosowań zbudowane chipsety XR i ekosystem umożliwiający ich działanie za pomocą naszych platform i projektów referencyjnych sprzętu. Jesteśmy podekscytowani współpracą z Microsoft, aby pomóc rozszerzyć i skalować przyjęcie sprzętu i oprogramowania AR w całym przemyśle.
— Hugo Swart, VP i GM XR w Qualicomm Technologies, Inc.
Naszym celem jest inspirowanie i wspieranie innych we wspólnej pracy w celu stworzenia przyszłości Metaverse — przyszłości, która jest ugruntowana w zaufaniu i innowacjach. Z usługami, takimi jak Microsoft Mesh, angażujemy się w dostarczanie najbezpieczniejszego i najbardziej wszechstronnego zestawu możliwości do obsługi Metaverse'ów, które łączą fizyczne i cyfrowe światy, ostatecznie dostarczając wspólne poczucie obecności na różnych urządzeniach. Nie możemy się doczekać współpracy z Qualcomm Technologies, aby pomóc całemu ekosystemowi odblokować obietnicę Metaverse.
— Rubén Caballero, CVP Mixed Reality w Microsoft.

Wróćmy jeszcze do wspomnianych wcześniej lekkich okularów AR. Wiele wskazuje na to, że może być mowa o HoloLens 3. Trzecia generacja to już prawdopodobnie właśnie "okulary", a nie "gogle". Kompaktowy design, większe możliwości obliczeniowe, poprawa komfortu i skierowanie oferty do konsumentów mają być najważniejszymi osiągnięciami tej platformy. Prace nad nią zostały już właściwie potwierdzone.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia