Szacuje się, że legalnych dowodów tożsamości nie ma nawet 1,1 mld ludzi na świecie. Microsoft dołączył do globalnych wysiłków, które mają to zmienić. Firma współpracuje m.in. z ID2020 Alliance oraz z Unicef. Cyfrowe dowody tożsamości lub paszporty edukacyjne pomagają np. w identyfikacji uchodźców i zapewnieniu dzieciom edukacji na odpowiednim dla nich poziomie. Cyfrowa tożsamość może być też przydatna w obsłudze bankowości online i usługach rządowych, zapewniając posiadającemu ochronę przed oszustwami i kradzieżą - także kradzieżą tożsamości.
Weryfikacja tożsamości w sieci nadal zależy od fizycznego lub cyfrowego dowodu, wydawanego przez centralny urząd. Wiele trudności sprawia użytkownikom zarówno zapamiętywanie setek haseł dla różnych tożsamości, jak i przechodzenie przez procesy udowadniania swojej tożsamości i zarządzania danymi. Microsoft we współpracy z Mastercard stara się opracować bezpieczny i natychmiastowy sposób weryfikowania tożsamości cyfrowej. Powstająca usługa pozwoli kontrolować i udostępniać użytkownikom ich dane tożsamościowe na urządzeniach, z których korzystają na co dzień.
Zunifikowany model cyfrowej tożsamości stanowi również odpowiedź na dzisiejsze problemy - cyfrowe tożsamości są niejednolite, niekonsekwentne, a to, co działa w jednym kraju, często nie zadziała w innym. Mamy możliwość stworzenia systemu, który stawia ludzi na pierwszym miejscu, dając im kontrolę nad ich danymi tożsamościowymi i miejscem ich użycia - powiedział Ajay Bhalla z Mastercard. Dzięki współpracy z Microsoft jesteśmy o krok bliżej urzeczywistnienia globalnie interoperacyjnej usługi cyfrowej tożsamości.
Dostęp do powszechnie uznawanej tożsamości cyfrowej może odblokować nowe możliwości dla osób, które wchodzą w interakcje z firmami, dostawcami usług i społecznością online. Microsoft zwraca uwagę na:
- Usługi finansowe: sprawniejszy i szybszy proces identyfikacji wnioskującego o utworzenia nowego konta bankowego, kredytu lub usługi płatnicze.
- Sprzedaż: bardziej spersonalizowane i efektywniejsze zakupy online i w sklepach - niezależnie od rodzaju płatności, urządzenia lub dostawcy usług.
- Usługi rządowe: uproszczenie interakcji z agencjami rządowymi i usługami, np. składanie zeznań podatkowych, ubieganie się o paszporty lub zabezpieczanie płatności, takich jak ubezpieczenia społeczne.
- Usługi cyfrowe: sprawniejsze i łatwiejsze korzystanie z poczty e-mail, portali społecznościowych, usług streamujących filmy i muzykę czy platform przewozowych.
Inicjatywa na rzecz łatwo dostępnej tożsamości cyfrowej może również pomóc w rozwiązaniu wielu problemów, takich jak brak jakiegokolwiek dowodu tożsamości u ponad milarda osób na świecie, brak jednolitej metody weryfikacji tożsamości i działalność przestępcza, obejmująca kradzież tożsamości i oszustwa w zakresie płatności. Technologia opracowywana przez obie firmy będzie również podstawą dla nowych usług MasterCard, opartych na chmurze Azure i współpracujących z bankami, operatorami sieci komórkowych i agencjami rządowymi.