Microsoft eksperymentuje z płynnym przewijaniem w Edge Canary

Microsoft eksperymentuje z płynnym przewijaniem w Edge Canary

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/10/2022, 6:17 PM

Liczba odsłon: 2821

Microsoft Edge może wkrótce otrzymać nową funkcję płynnego przewijania stron. W najnowszej wersji Edge Canary pojawiła się flaga o nazwie "Boost screen refresh rate when scrolling", której zadaniem jest zwiększenie częstotliwość odświeżania ekranu z użyciem technologii Variable Refresh Rate (VRR). Co to dokładnie oznacza?

Zgodnie z opisem nowe ustawienie pozwala Windowsowi tymczasowo podnieść częstotliwość odświeżania ekranu podczas przewijania (pod warunkiem, że urządzenie posiada panel VRR i wspierający go sterownik). Skutkować to ma ogólną poprawą płynności przewijania. Panele wspierające zmienne częstotliwości odświeżania, takie jak AMD Freesync, G-sync Compatible i G-sync, mogą dostosowywać częstotliwość odświeżania obrazu w danym zakresie. Ekrany tego typu nie mają stałej wyjściowej częstotliwości odświeżania, a zatem mogą ją zwiększać lub obniżać, tak aby zsynchronizować się z grami lub częstotliwościami odświeżania innej zawartości, o ile mieszczą się one w obsługiwanym zakresie.

Boost screen refresh rate when scrolling - Edge

Wygląda na to, że nowa funkcja w Edge Canary wykorzysta technologię Variable Refresh Rate do zwiększenia częstotliwości odświeżania podczas przewijania w dół lub w górę, co prowadzi do większej płynności. Może działać to podobnie do tego, co robi Radeon Chill od AMD. Zwiększa on częstotliwość odświeżania, gdy na ekranie akcja dzieje się szybko, oraz zmniejsza częstotliwość Hz, gdy udział użytkownika jest niewielki lub żaden.