Microsoft będzie współtworzył modele AI dla humanoidalnych robotów

Microsoft będzie współtworzył modele AI dla humanoidalnych robotów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/2/2024, 7:30 PM

Liczba odsłon: 320

Sanctuary AI, firma z misją stworzenia pierwszej na świecie sztucznej inteligencji przypominającej ludzką dla robotów ogólnego zastosowania, ogłosiła współpracę z Microsoft, której celem będzie rozwijanie modeli AI dla humanoidalnych robotów ogólnego zastosowania, wliczając w to Phoenix od Sanctuary AI. Obie firmy będą współpracować, aby usprawnić badania i rozwój AI, a Sanctuary AI będzie wykorzystywać zasoby chmury Microsoft Azure do swoich obciążeń AI.

W oparciu o Duże Modele Językowe (Large Language Models/LLMs) Sanctuary AI czyni postępy w kierunku "Dużych Modeli Behawioralnych" ("Large Behavioral Models"/LBMs), które umocowują AI w świecie fizycznym, umożliwiając systemom rozumienie i uczenie się z doświadczeń w prawdziwym świecie. Sanctuary AI korzysta z tych modeli dla Carbon, systemu kontroli AI dla swoich robotów Phoenix. Carbon jest zaprojektowany, aby umożliwiać kontrolowanym przez niego robotom wykonywanie złożonych zadań dzięki jego podstawie w postaci wysokiej jakości danych behawioralnych. Sanctuary AI będzie korzystać z infrastruktury AI do trenowania, wnioskowania, tworzenia sieci i magazynowania.
— Sanctuary AI

Sanctuary AI to poważny gracz w dążeniu do opracowania ogólnej sztucznej inteligencji (AGI). W skład jego zarządu wchodzą założyciele D-Wave, pierwszego komercyjnego dostawcy komputerów kwantowych, Kindred AI, pierwszej firmy wykorzystującej uczenie przez wzmacnianie w robocie produkcyjnym, i Softbank Robotics. Sanctuary AI jest także pierwszą firmą wdrażającą humanoidalne roboty ogólnego zastosowania w komercyjnym settingu na początku 2023 roku.

Źródło: https://sanctuary.ai/resources/news/sanctuary-ai-announces-microsoft-collaboration-to-accelerate-ai-development-for-general-purpose-robots/

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia