Microsoft Ignite: Azure Percept, czyli sztuczna inteligencja na krawędzi

Microsoft Ignite: Azure Percept, czyli sztuczna inteligencja na krawędzi

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/2/2021, 6:24 PM

Liczba odsłon: 2430

Na dzisiejszym wydarzeniu Microsoft Ignite 2021 nie zabrakło zapowiedzi spod szyldu Azure i AI. Microsoft uruchomił publiczną wersję zapoznawczą nowej platformy łączącej sprzęt i oprogramowanie o nazwie Azure Percept. Oferta ta ma ułatwić klientom opracowywanie i wdrażanie rozwiązań sztucznej inteligencji na potrzeby takich scenariuszy, jak wykrywanie anomalii, rozpoznawanie obiektów, analiza półek sklepowych i nie tylko.

Azure Percept to cała platforma sprzętowo-software'owa, której celem jest uproszczenie wdrażania sztucznej inteligencji na urządzeniach krańcowych (w spektrum cloud-edge). Bez trudu integruje się z innymi usługami platformy Azure, w tym Azure Machine Learning, Azure Live Video Analytics, Azure Cognitive Services i nie tylko, aby dostarczać klientom szczegółowe informacje wizualne i dźwiękowe w czasie rzeczywistym. Oferuje między innymi takie funkcje, jak wstępnie zbudowane modele sztucznej inteligencji i zarządzanie rozwiązaniami do tworzenia prototypów, a także kompleksową platformę sztucznej inteligencji na urządzeniach krańcowych. Oprócz tego pomaga chronić wrażliwe i wartościowe zasoby końcowego rozwiązania sztucznej inteligencji dzięki wbudowanym mechanizmom bezpieczeństwa.

Wiele pomyślnych, współczesnych implementacji AI wymaga inżynierów, którzy projektują i budują urządzenia, oraz pracowników zajmujących się data science, którzy budują i trenują modele AI, aby uruchamiały się na tych urządzeniach. Azure Percept ma sprawić, że bariera, jaką stanowi wyszukanie i zatrudnienie wysoko wyspecjalizowanych pracowników, zostanie przełamana. W wielu scenariuszach użycia znacząco obniżyliśmy poprzeczkę techniczną, wymaganą do rozwijania krańcowych rozwiązań opartych na AI, a citizen deweloperzy mogą je budować bez potrzeby głębokiego przyswajania umiejętności inżynieryjnych lub z zakresu data science — przekonuje Moe Tanabian, VP i GM Azure Edge Devices w Microsoft.

Azure Percept

Microsoft chce ułatwić rozpoczęcie pracy z Azure Percept, dostarczając wraz z nią kilka dodatkowych usług, w tym:

  • Azure Percept DK: gotowy do pilotażu zestaw deweloperski z płytką montażową, narzędziami i Azure Percept Vision — systemem w module (SoM) z obsługą kamery, umożliwiającym szybkie modyfikacje w oparciu o scenariusze.
  • Azure Percept Audio: system w module (SoM) z obsługą głosu i 4-mikrofonową macierzą liniową do aplikowania własnych poleceń, rejestrowania mowy z dużej odległości i wykrywania anomalii.
  • Azure Percept Studio: nowe środowisko, które prowadzi klientów przez cały cykl życia sztucznej inteligencji, w tym przez tworzenie, szkolenie i wdrażanie pomysłów proof-of-concept.

Microsoft dodaje, że współpracuje również z zewnętrznymi "producentami krzemu i sprzętu" w celu opracowania całego ekosystemu rozwiązań, które będą działały na platformie Azure Percept. Twórcy usługi utrzymują także kontakt z wybranymi klientami, aby zebrać opinie w tej wczesnej fazie dostępności.