Microsoft Ignite 2021 już za nami. Czas na podsumowanie w To był tydzień z Microsoft 158

Microsoft Ignite 2021 już za nami. Czas na podsumowanie w To był tydzień z Microsoft 158

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 3/5/2021, 8:06 PM

Liczba odsłon: 3732

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu specjalnym To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze zapowiedzi i prezentacje z konferencji Microsoft Ignite 2021, która miała miejsce w tym tygodniu. Jest to druga część wydarzenia w formie transmisji online, które swój początek miało we wrześniu zeszłego roku. Zaczynamy od keynote'u z Satyą Nadellą i Alexem Kipmanem. Następnie sprawdzamy najnowsze rozwiązania w Edge, Outlook, Microsoft 365, Azure i AI, świecie Mixed Reality oraz Power Platform, na której zagościł nowy język programowania — również dla nieprogramistów. Zapraszamy do lektury!

Microsoft Ignite 2021: keynote z Satyą Nadellą

Jako że od kilku lat Microsoft jest mocno zwrócony w stronę chmury, to temat ten przewija się stosunkowo często przez dzisiejszy keynote. Ważnym punktem programu są więc rozwiązania w Azure, choć pojawia się też kilka prezentacji i zapowiedzi związanych z Microsoft 365, aplikacjami biznesowymi Dynamics 365, Power Platform i nie tylko.

Na konferencji powrócił też temat HoloLens, VR i Windows Mixed Reality. Chodzi nie tylko o zapowiedź Microsoft Mesh, ale również o możliwość oglądania konferencji na zestawach rzeczywistości mieszanej i wirtualnej, takich jak HoloLens, HTC Vive, Oculus Rift czy Oculus Quest. Keynote można oglądać na platformie AltspaceVR. Nie przedłużając, zapraszamy do oglądania!

Microsoft Ignite 2021: nowości w Teams

Microsoft zaprezentował trochę aktualizacji dla platformy Teams, w tym nowe doświadczenia dedykowane pracownikom, ulepszenia spotkań i wiele innych. Są to m.in. narzędzia dla prezenterów, które ułatwiają prowadzenie spotkań w erze pracy zdalnej. Dzięki ogólnej dostępności PowerPoint Live w Teams prelegenci będą teraz mogli zobaczyć notatki, slajdy, czat i uczestników w pojedynczym widoku. Nowy widok prezentera oraz widok dynamiczny trafią do Teams jeszcze w tym miesiącu.

Microsoft Ignite

Cyfrowa platforma do współpracy zyskuje także nowe funkcje prowadzenia webinarów, których organizatorzy będą teraz mogli tworzyć interaktywne webinary dla maksymalnie 1000 uczestników. Teams otrzymuje również wsparcie dla maksymalnie 20000 widzów transmisji (bez możliwości interakcji) i potrwa ono przynajmniej do 30 czerwca tego roku.

W tym roku do Teams zawita także nowa funkcja dla organizatorów, która umożliwi eksportowanie kontaktów z webinarów bezpośrednio do Dynamics 365 Marketing. Ponadto możliwość prowadzenia webinarów w ramach kampanii Dynamics 365 Marketing stała się teraz ogólnodostępna dla wszystkich. Ostatnia z ważnych informacji dotyczy dostępności Teams Connect w prywatnej wersji zapoznawczej, a także szerszej dostępności modułów Microsoft Viva.

Microsoft Ignite 2021: nowości w Outlook

Microsoft ogłosił kilka nowych funkcji Outlooka, które ułatwią zarządzanie zadaniami i kalendarzami. Teraz, dzięki widokowi tablicy w kalendarzu Outlook w wersji przeglądarkowej, użytkownicy będą mogli lepiej organizować i zarządzać plikami, kalendarzami, listami rzeczy do zrobienia czy przypomnieniami. Ten "swobodny" tryb tablicy można wybrać z wysuwanego menu widoków kalendarza.

Outlook

Poza nowym widokiem Outlook zyskał też parę znaczących ulepszeń w wersjach na iOS i Androida. Dzięki nowej funkcji sugerowanych godzin aplikacja będzie teraz korzystać z AI, by przeanalizować terminy, w których uczestnicy wraz z organizatorem będą dostępni, a następnie zaplanować spotkanie o dogodnej porze.

Microsoft Ignite 2021: Bezpieczeństwo, zgodność i tożsamość

Microsoft implementuje kilka nowych funkcji i ustawień, które mają na celu promowanie podejścia Zero Trust we wszystkich obszarach Microsoft 365. Poniżej niektóre najważniejsze zmiany:

  • Możliwość współtworzenia dokumentów chronionych za pomocą Microsoft Information Protection (MIP) jest teraz dostępna w wersji zapoznawczej.
  • Nowa usługa Threat Analytics jest już dostępna w publicznej wersji zapoznawczej dla Microsoft 365 Defender.
  • Uwierzytelnianie w technologii bezhasłowej w Azure Active Directory (Azure AD) jest teraz ogólnodostępne dla pracowników.
  • Microsoft 365 wprowadza zapobieganie utracie danych (DLP) w wersji zapoznawczej dla przeglądarki Chrome i środowisk on-premise opartych na serwerze.

Microsoft Ignite 2021: Azure Percept, czyli sztuczna inteligencja na krawędzi

Na konferencji nie zabrakło zapowiedzi spod szyldu Azure i AI. Microsoft uruchomił publiczną wersję zapoznawczą nowej platformy łączącej sprzęt i oprogramowanie o nazwie Azure Percept. To cała platforma sprzętowo-software'owa, której celem jest uproszczenie wdrażania sztucznej inteligencji na urządzeniach krańcowych (w spektrum cloud-edge).

Azure Percept

Percept integruje się z innymi usługami platformy Azure i oferuje takie funkcje, jak wstępnie zbudowane modele sztucznej inteligencji i zarządzanie rozwiązaniami do tworzenia prototypów, a także kompleksową platformę sztucznej inteligencji na urządzeniach krańcowych. Oprócz tego pomaga chronić wrażliwe i wartościowe zasoby końcowego rozwiązania sztucznej inteligencji dzięki wbudowanym mechanizmom bezpieczeństwa.

Microsoft Ignite 2021: holoportacja i wspólne doświadczenia Mixed Reality

Wynalazca HoloLens, Alex Kipman, zaskoczył publiczność, ukazując się jako holoportacja, aby pokazać, jak technologia rzeczywistości mieszanej pozwala na tworzenie wspólnych doświadczeń dla ludzi w różnych lokalizacjach. Coś akurat w sam raz na pandemię.

Microsoft Mesh to platforma społecznościowa rzeczywistości mieszanej, którą Alex Kipman wyobrażał sobie wiele lat temu. Przez ostatni czas temat nieco przycichł, ale okazuje się, że prace nad tą ideą cały czas trwały. Dziś możemy zobaczyć ich efekty. A są one... magiczne!

Nowa platforma pozwoli różnym zespołom dołączać do wspólnych środowisk wirtualnych i uczestniczyć w spotkaniach, które wydają się bardziej namacalne niż klasyczne połączenia wideo. Użytkownicy będą pojawiać się jako awatary na platformie społecznościowej Microsoft Mesh, ale będą też mogli "holoportować" się jako trwałe hologramy.

To było marzeniem dla rzeczywistości mieszanej, ideą od samego początku. Możesz naprawdę poczuć się, jakbyś był w tym samym miejscu z kimś, kto udostępnia treści, lub możesz teleportować się z różnych urządzeń rzeczywistości mieszanej i być obecnym z ludźmi, nawet gdy nie jesteście fizycznie razem.
— Alex Kipman, Technical Fellow w Microsoft

Docelowymi odbiorcami Microsoft Mesh są m.in. projektanci, architekci i inżynierowie, którzy będą mogli używać platformy do pracy z kolegami nad modelami 3D. Microsoft wyobraża sobie również firmy używające platformy do organizowania wirtualnych spotkań "all hands" lub szkolenia osób pracujących zdalnie.

Microsoft Mesh jest obecnie dostępny w dwóch formach: jako aplikacja dla HoloLens o nazwie Microsoft Mesh App (Preview) przeznaczona dla zespołów, które chcą współpracować zdalnie, i dostępna do pobrania z Microsoft Store, a także wraz ze zaktualizowaną wersją AltSpaceVR, platformy społecznościowej VR od Microsoft. Jeśli rozwiązanie sprawdzi się na zestawach mieszanej lub wirtualnej rzeczywistości, producent chciałby rozszerzyć jej dostępność na komputery PC, tablety i smartfony.

Microsoft Ignite 2021: język Power Fx nie tylko dla programistów

Microsoft udostępnia pierwszy język programowania low-code, Microsoft Power Fx, do dostosowywania logiki w całej Power Platform. Język ten, mający swoje źródła w Excelu, jest już dostępny, a jako Open Source trafi na GitHub jeszcze w tym roku. Power Fx wykorzystuje wiedzę użytkowników Excela, aby zmniejszyć bariery dla "citizen deweloperów", którzy mogą zacząć rozwijanie oprogramowania w podejściu low-code. Profesjonalni deweloperzy mogą z kolei przyspieszyć rozwój ich aplikacji dzięki prostocie formuł i kodu, używając swoich ulubionych, profesjonalnych narzędzi programistycznych.

Właściwie fakt tworzenia własnych rozwiązań przez użytkowników końcowych bez specjalistycznej znajomości języków programowania nie jest niczym nowym. I właśnie oni są grupą docelową Power Fx, choć z zapowiedzi wynika, że również profesjonaliści będą mogli czerpać z niego korzyści.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze zapowiedzi z Microsoft Ignite 2021. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia za tydzień!