Microsoft Edge osiągnął 100% w teście dostępności HTML5

Microsoft Edge osiągnął 100% w teście dostępności HTML5

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/10/2020, 3:22 PM

Liczba odsłon: 3280

Microsoft Edge w nowej wersji Chromium osiągnął wynik 100% w teście HTML5 Accessibility, który określa, które z nowych funkcjonalności HTML5 są dostępne w najpopularniejszych przeglądarkach. Badane aspekty to m.in. dostępność z poziomu klawiatury, mapowanie do API platformy i inne powiązane funkcje.

Funkcjonalność wspierana na poziomie dostępności według testu powinna być zdatna do użytku przez osoby, które polegają na technologiach asystujących (znanych też jako "ułatwienia dostępu"), bez konieczności dostarczania ARIA (Accessible Rich Internet Applications) lub innych obejść przez deweloperów. Edge 80 na Windows 10 osiągnął najwyższy wynik 100%. Nieco słabiej poradziły sobie przeglądarki Safari (98%), Chrome (92%), Firefox (89%), natomiast wynik Internet Explorera (56%) mówi już sam za siebie.

Edge

Wynikiem pochwalił się również Microsoft. Na Twitterze Microsoft Edge Dev czytamy:

Pracowaliśmy ciężko nad poprawieniem wsparcia dostępności, z funkcjami, takimi jak Automatyzacja UI, i większą ilością kontrolek dostępności. Dzięki tym aktualizacjom z dumą przekazujemy, że Microsoft Edge osiąga wynik 100% w najnowszym teście HTML5Accessibility.com.

Test bierze pod uwagę kilkadziesiąt elementów z takich obszarów, jak sekcje i grupowanie, poziom tekstu, grafika i multimedia, kontrolki i właściwości. Każdy element oceniany jest w kontekście danej przeglądarki jako wspierany, niewspierany, częściowo wspierany lub niedostępny. Dodatkowo możemy przejść na stronę każdego elementu, by poznać jego szczegóły. Dokładny wykaz tych elementów można przejrzeć w tabeli na stronie testu.