Lutowy Patch Tuesday: aktualizacje zabezpieczeń Windows 11 22H2 i 21H2

Lutowy Patch Tuesday: aktualizacje zabezpieczeń Windows 11 22H2 i 21H2

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/14/2023, 8:00 PM

Liczba odsłon: 2924

Dziś wypada drugi wtorek lutego, a zatem czas na wyczekiwany Patch Tuesday! Aktualizacje zabezpieczeń dla wspieranych systemów już dotarły. W poprzednim artykule sprawdziliśmy zmiany w Windows 10, a teraz możemy już zająć się Jedenastką.

Windows 11 22H2: zmiany w aktualizacji KB5022845 (OS Build 22621.1265)

W tym miesiącu aktualizacja "B" zawiera jedynie poprawki zabezpieczeń. Jak zwykle są one podane na stronie Security Update Guide, gdzie znajduje się lista produktów, funkcji i ról, które je w tym miesiącu otrzymały:

  • .NET and Visual Studio, .NET Framework, 3D Builder, Azure App Service, Azure Data Box Gateway, Azure DevOps, Azure Machine Learning, HoloLens, Internet Storage Name Service, Microsoft Defender for Endpoint, Microsoft Defender for IoT, Microsoft Dynamics, Microsoft Edge (Chromium-based), Microsoft Exchange Server, Microsoft Graphics Component, Microsoft Office, Microsoft Office OneNote, Microsoft Office Publisher, Microsoft Office SharePoint, Microsoft Office Word, Microsoft PostScript Printer Driver, Microsoft WDAC OLE DB provider for SQL, Microsoft Windows Codecs Library, Power BI, SQL Server, Visual Studio, Windows Active Directory, Windows ALPC, Windows Common Log File System Driver, Windows Cryptographic Services, Windows Distributed File System (DFS), Windows Fax and Scan Service, Windows HTTP.sys, Windows Installer, Windows iSCSI, Windows Kerberos, Windows MSHTML Platform, Windows ODBC Driver, Windows Protected EAP (PEAP), Windows SChannel, Windows Win32K.

Pełną listę wydanych dziś aktualizacji bezpieczeństwa można sprawdzić na stronie Microsoft Security Update Guide. Jeśli zaś chodzi o znane problemy w wyżej wymienionej aktualizacji Windows 11, to changelog podaje:

  • Korzystanie z pakietów aprowizacji w Windows 11 22H2 może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a konfiguracja OOBE może się nie zakończyć lub może nieoczekiwanie uruchomić się ponownie. Pakiety aprowizacji to pliki .PPKG, które służą do konfigurowania nowych urządzeń do użytku w sieciach biznesowych lub szkolnych. Ten problem najprawdopodobniej dotyczy pakietów aprowizacji, które są stosowane podczas początkowej konfiguracji. Problem nie dotyczy aprowizacji przy użyciu Windows Autopilot. Nie dotyczy też urządzeń z Windows używanych przez użytkowników domowych lub małe biura.
  • Kopiowanie plików o rozmiarach wielu gigabajtów (GB) może trwać dłużej, niż się spodziewamy. Dotyczy to kopiowania do Windows 11 22H2 z udostępnionego zasobu sieciowego poprzez Server Message Block (SMB), ale kopiowanie lokalne też może być tym dotknięte. Nie dotyczy to raczej urządzeń z Windows używanych przez użytkowników domowych lub małe biura. Problem można ominąć, korzystając z narzędzi do kopiowania, które nie używają menedżera pamięci podręcznej (buforowane I/O). Można to zrobić za pomocą narzędzi wiersza poleceń robocopy i xcopy z parametrem "/J".
  • Aktualizacje wydane 14 lutego 2023 roku lub później mogą nie być oferowane z niektórych serwerów Windows Server Update Services (WSUS) dla wersji Windows 11 22H2. Aktualizacje pobiorą się na serwer WSUS, ale mogą nie rozpropagować się na urządzenia klienta. Dotyczy to jedynie serwerów z Windows Server 2022, które zostały zupgrade'owane z Windows Server 2016 bądź Windows Server 2019. Problem ten jest spowodowany przypadkowym usunięciem typów MIME Unified Update Platform (UUP) w trakcie upgrade'u i może dotyczyć tak aktualizacji zabezpieczeń, jak i aktualizacji funkcji. Microsoft Configuration Manager nie jest dotknięty tym problemem. Microsoft pracuje już nad rozwiązaniem. Tymczasowo można ominąć problem, dodając typy plików Unified Update Platform w rozwiązaniu on-premise.

Pozostałe aktualizacje w grudniowym Patch Tuesday

Windows 11 otrzymał też dziś aktualizację w wersji 21H2: KB5022836 (OS Build 22000.1574).

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia