Komisja Europejska nie uznaje współpracy Microsoft i OpenAI za fuzję

Komisja Europejska nie uznaje współpracy Microsoft i OpenAI za fuzję

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/18/2024, 6:00 PM

Liczba odsłon: 352

Microsoft i OpenAI uniknęli kolejnego dochodzenia Unii Europejskiej. Wcześniej w tym roku Komisja Europejska ogłosiła, że prowadzi nieformalne zapytanie, czy partnerstwo Microsoftu z OpenAI można uznać za fuzję ze względu na bliskie relacje między obiema firmami.

Faktycznie jest tak, że Microsoft zainwestował ogromne środki w OpenAI, a parę miesięcy temu był już u progu zatrudnienia dużej części jego pracowników. Po zmianach w zarządzie sytuacja się uspokoiła, a Microsoft nie dostał decyzyjnej roli w organizacji. Teraz, jak donosi Bloomberg, cytując anonimowe źródła, Komisja Europejska postanowiła nie wszczynać formalnego dochodzenia w sprawie obu firm. Komisja doszła bowiem do wniosku, że OpenAI nie jest kontrolowane przez Microsoft.

Microsoft zainwestował w OpenAI prawdopodobnie przynajmniej 10 mld dolarów, zanim rada dyrektorów nieoczekiwanie zadecydowała o zwolnieniu jego współzałożyciela i CEO Sama Altmana w listopadzie 2023. Microsoft szybko ogłosił, że zatrudni Altmana i pozostałych członków OpenAI w nowym zespole AI. Po fali protestów i zarzutów w stronę niekompetentnego zarządu Altman wrócił do kierowania OpenAI zaledwie kilka dni po jego wyrzuceniu. Microsoft dostał miejsce w zarządzie OpenAI, ale bez możliwości głosowania.

Jeśli chodzi o UE, Microsoft i OpenAI mogą odetchnąć, ale ich partnerstwu przyglądają się regulatorzy z innych krajów, w tym Federalna Komisja Handlu w USA oraz Competition and Markets Authority w UK.

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-17/microsoft-s-13-billion-openai-deal-to-avoid-formal-eu-probe

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia