Karty w Eksploratorze plików były testowane już w Windows 95

Karty w Eksploratorze plików były testowane już w Windows 95

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/5/2022, 8:30 PM

Liczba odsłon: 1191

Na ogólną dostępność kart w Eksploratorze plików musieliśmy czekać aż do 2022 roku i aktualizacji Windows 11 22H2 (Moment 1 Update). W rzeczywistości jednak prace nad tą funkcją zaczęły się blisko 30 lat temu! Karty w Eksploratorze pojawiły się już w testowej wersji Windows 95, ale ostatecznie nie trafiły do systemu.

Karty w Eksploratorze plików to jedna z największych nowości aktualizacji Windows 11 2022 Update (22H2), włączona dopiero w uzupełniającej aktualizacji Moment 1 z października tego roku. Mało kto jednak wie (albo pamięta), że funkcja właściwie nie jest niczym nowym i jej testowa implementacja była gotowa już we wczesnych latach 90. Był to okres, w którym Microsoft rozwijał rewolucyjny jak na owe czasy Windows 95 (kryptonim Chicago). Ostatecznie karty nie trafiły do systemu z 1995 roku i ukazały się publicznie dopiero 26 lat później — już w Windows 11.

Karty w Eksploratorze były testowane już w Windows 95

Na fakt ten zwrócił uwagę amatorski badacz historii Windowsa, Windows On Windows (@wowstartsnow) na Twitterze. Sądzimy, że mógł on umknąć nawet starym windowsowym wyjadaczom. W pierwszej połowie lat 90. nie było programu Windows Insider, a testowe buildy Windows 95 były w zasięgu najwyżej garstki hakerów. Również sam Microsoft nie chwalił się nigdy istnieniem zakopanej i zapomnianej przez wiele lat funkcji. Do tej pory nie wiadomo, dlaczego karty zostały wycięte z systemu.

Interfejs kart był przez lata wykorzystywany w oknach dialogowych i niektórych aplikacjach, a dużą popularność zyskał w latach 2000. za sprawą przeglądarek internetowych. Z kolei karty w oknach aplikacji pojawiły się w cyklu rozwojowym Windows 10 pod nazwą Windows Sets. Funkcjonalność ostatecznie pogrzebano, ale karty trafiły m.in. do Windows Terminal czy jak ostatnio — do Eksploratora plików.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia