Jaki był prawdziwy powód odejścia Billa Gatesa z Microsoftu?

Jaki był prawdziwy powód odejścia Billa Gatesa z Microsoftu?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/18/2021, 4:32 PM

Liczba odsłon: 3738

Na początku tego miesiąca Bill i Melinda Gates poinformowali, że rozwodzą się po 27 latach, jednak nadal będą współpracować w fundacji. Z kolei w tym tygodniu Wall Street Journal ujawnił, że odejście Billa z rady nadzorczej Microsoft w zeszłym roku nastąpiło krótko po wewnętrznym dochodzeniu dotyczącym romansu, jaki były CEO miał w 2000 roku z pracownicą firmy.

Według raportu dochodzenie zaczęło się w 2019 roku, po tym jak inżynierka z Microsoft wyjawiła w liście, że miała intymny związek z Billem Gatesem. To skłoniło radę nadzorczą firmy do zatrudnienia firmy prawniczej, która zajęła się tą sprawą pod koniec 2019 roku. Microsoft w drugiej połowie 2019 roku otrzymał zgłoszenie, że Bill Gates starał się zainicjować związek intymny z pracownicą firmy w 2000 roku — powiedział rzecznik prasowy Microsoft. Komitet Rady przejrzał zgłoszenie, wspomagany przez firmę prawniczą, aby przeprowadzić szczegółowe dochodzenie. W trakcie dochodzenia Microsoft zapewnił rozległe wsparcie pracownicy, która przekazała zgłoszenie.

Podczas gdy członkowie Microsoft Board stawali się coraz bardziej zaniepokojeni niewłaściwą relacją byłego szefa z pracownicą, Bill Gates został ponownie wybrany do rady nadzorczej podczas dorocznego spotkania udziałowców w grudniu 2019 roku. Już jednak w marcu 2020 roku Gates ogłosił, że odchodzi z rady, aby skupić się na swojej fundacji. To nieco zaskakujące oświadczenie nadeszło tuż przed tym, jak firma prawnicza podzieliła się z zarządem swoimi wnioskami z dochodzenia.

Rzecznik prasowy Billa Gatesa potwierdził istnienie romansu, ale zaprzeczył, jakoby był on powiązany z jego odejściem z zarządu. Był taki romans prawie 20 lat temu, który szybko zakończył się w przyjaźni — dodaje rzecznik — a decyzja opuszczenia rady nadzorczej nie była w żaden sposób powiązana z tą sprawą. W rzeczywistości wyrażał on [Bill Gates] zainteresowanie spędzaniem większej ilości czasu przy swojej działalności filantropijnej już kilka lat wcześniej.

Ujawnienie romansu sprzed lat mogło wpłynąć na sprawę rozwodową Billa i Melindy Gates. Oliwy do ognia dolał również New York Times, który w osobnym raporcie z tego tygodnia poruszył kwestie budzących wątpliwości zachowań współzałożyciela Microsoft w miejscu pracy, a także jego kontrowersyjnej znajomości z Jeffreyem Epsteinem.