Jak przedłużyć żywotność baterii laptopa z Windows?

Jak przedłużyć żywotność baterii laptopa z Windows?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/1/2022, 7:30 PM

Liczba odsłon: 1442

Akumulatory litowo-jonowe, najpopularniejszy typ baterii używanych w dzisiejszych urządzeniach przenośnych, takich jak laptopy i tablety, starzeją się i zużywają wraz z upływem czasu i podczas użytkowania. Można jednak przedłużyć ich żywotność, a tym samym dłużej zachować większą pojemność. Jak to zrobić?

Microsoft opublikował poradnik, w którym opisuje, jak zadbać o baterię laptopa, aby służyła jak najdłużej. Dowiadujemy się z niego, że aby przedłużyć żywotność i wydajność baterii, powinniśmy m.in. starać się utrzymać poziom naładowania od 20% do 80% kilka razy w tygodniu zamiast używać go tylko przez krótki czas, a następnie podłączyć je do zasilania, aby podładować baterię. Jeśli urządzenie obsługuje inteligentne ładowanie, dobrze jest je włączyć. Pozwala to upewnić się, że bateria pozostaje naładowana do zalecanego poziomu, nawet jeśli zasilanie ciągle jest podłączone.

Ponadto kiedy korzystamy z baterii, powinniśmy unikać niektórych warunków, ponieważ prowadzą one do szybszego zużywania i starzenia się baterii:

  • Nie korzystaj z laptopa ani nie ładuj go go w wysokich temperaturach. Ekstremalnie wysokie temperatury mogą powodować zużywanie się ogniw litowo-jonowych w szybszym tempie, co prowadzi do zmniejszenia ich pojemności.
  • Nie zostawiaj laptopa całkowicie rozładowanego ani naładowanego. Urządzenie najlepiej jest przechowywać z baterią naładowaną poniżej 50%, ale nie całkiem rozładowaną. Podobnie w drugą stronę: akumulatory, które są w pełni naładowane, a następnie przechowywane, mogą szybciej tracić pojemność.

Gdy bateria jest mocno zużyta, czas pracy na jednym naładowaniu może być bardzo krótki, a ogniwa litowo-jonowe mogą się rozszerzyć. Kiedy bateria rozszerza się w wyniku zepsucia, jest to najczęściej spowodowane tworzeniem się niepalnego dwutlenku węgla (CO2). Jeśli bateria urządzenia rozszerzyła się w widoczny sposób poza obudowę mechaniczną, zaleca się zaprzestanie korzystania z laptopa i wymianę baterii. Z urządzeniem należy obchodzić się ostrożnie, aby nie wywierać nacisku ani nie przekłuwać ogniwa akumulatora.

Windows 11 umożliwia ponadto wygenerowanie szczegółowego raportu dotyczącego stanu baterii. Aby go uzyskać, otwórz Wiersz polecenia (CMD) jako administrator i wprowadź polecenie powercfg /batteryreport. Raport zapisze się w pliku HTML na dysku, a jego lokalizacja zostanie podana w okienku Wiersza poleceń. Następnie w Eksploratorze plików przejdź do tej lokalizacji i otwórz plik, np. w przeglądarce internetowej.