Firefox przedłuża wsparcie dla Windows 7 i Windows 8.1 przynajmniej o rok

Firefox przedłuża wsparcie dla Windows 7 i Windows 8.1 przynajmniej o rok

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/29/2023, 4:00 PM

Liczba odsłon: 1655

W listopadzie zeszłego roku pisaliśmy o tym, że Mozilla rozważa przedłużenie wsparcia dla Firefox na Windows 7 i 8.1. Teraz wygląda na to, że firma zdecydowała się dać użytkownikom więcej czasu. Planowo koniec wsparcia miał nastąpić w sierpniu 2023 roku, ale będzie ono oferowane o przynajmniej rok dłużej.

Jak ujawnił pracownik Mozilli, Mike Kaply, Firefox 115 ESR (Extended Support Release), który wyjdzie 4 lipca 2023 roku, będzie wspierał Windows 7 i Windows 8.1. Przeglądarka w tej wersji będzie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń i poprawki przynajmniej do Q3 2024 (trzeciego kwartału 2024 roku). Co więcej, zespół deweloperski nie ustalił jeszcze konkretnej daty zaprzestania obsługi Firefoksa na tych przestarzałych systemach operacyjnych.

W listopadzie 2022 roku Mozilla podkreślała, że nadal ma "wielu użytkowników na Windows 7", a wspieranie ich maszyn trochę dłużej nie powinno robić jej wielkiej różnicy. Z drugiej strony trzymanie się niewspieranego przez Microsoft systemu bez aktualizacji zabezpieczeń jest decyzją rodzącą wątpliwości. Nie wszystko jest jednak czarno-białe, a niektórzy użytkownicy nie mogą przejść do Windows 10 lub Windows 11. Te osoby będą mogły korzystać z Firefoksa dłużej — w przeciwieństwie do innych przeglądarek, takich jak Google Chrome.

Wsparcie Microsoftu dla Windows 7 ESU i Windows 8.1 oficjalnie zakończyło się 10 stycznia bieżącego roku. Ze wsparcia dla tych systemów rezygnują kolejni dostawcy oprogramowania. Ostatni komunikat w tej sprawie opublikował Steam.