Facebook wybrał Visual Studio Code jako domyślne środowisko programistyczne

Facebook wybrał Visual Studio Code jako domyślne środowisko programistyczne

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/20/2019, 11:43 AM

Liczba odsłon: 4177

Inżynierowie Facebooka piszą miliony linijek kodu. W firmie nie ma obowiązującego środowiska programistycznego. Niektórzy używają vim, inni Emacs, jednak więcej korzysta z wewnętrznego, zunifikowanego środowiska o nazwie Nuclide. W ubiegłym roku Facebook poinformował swoich programistów, że będzie przechodził z Nuclide na Visual Studio Code. Zmiana ta już nastąpiła i objęła całą firmę.

Nuclide zaczynał jako zestaw open-source'owych pakietów zbudowanych w oparciu o edytor Atom. Facebook dostarczył swoim deweloperom zestaw funkcjonalności wspierających ich typ pracy oraz używane w firmie języki programowania. W 2018 roku Nuclide przestał być rozwijany, jednak do tej pory był wewnętrznie używany. Pod koniec roku Facebook zapowiedział jego porzucenie na rzecz VS Code. Wielu programistów zakończyło już migrację funkcjonalności Nuclide, a także wprowadziło do nowego IDE firmowe rozszerzenia. VS Code jest już szeroko używany w firmie w fazie beta.

Visual Studio Code to bardzo popularne narzędzie programistyczne, świetnie doinwestowane i wspierane przez Microsoft oraz społeczność open source. Działa na macOS, Windows i Linux, a także ma silny i dobrze zdefiniowany API rozszerzeń, który pozwala nam dalej budować ważne możliwości wymagane dla rozwoju na dużą skalę, który ma miejsce w firmie. Visual Studio Code to platforma, której możemy bezpiecznie powierzyć przyszłość naszej platformy programistycznej.
— Joel Marcey, Facebook

Choć programiści Facebooka mają zainstalowane Visual Studio Code lokalnie, na swoich laptopach, to większość pracy odbywa się bezpośrednio na indywidualnie rezerwowanych serwerach w firmowych centrach danych. Dostęp do kodu na tych serwerach musi być bezproblemowy. Odkąd Microsoft wypuścił rozszerzenia zdalne dla VS Code, programowanie zdalne stało się wyraźnym trendem. Facebook nie tylko korzysta z tych możliwości, ale również ogłasza partnerstwo z Microsoftem, któremu pomoże w dalszym udoskonalaniu i skalowaniu rozszerzeń programowania zdalnego.