Etykiety ikon paska zadań powracają w Windows 11

Etykiety ikon paska zadań powracają w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/20/2023, 2:00 PM

Liczba odsłon: 2232

"Nigdy nie łącz przycisków paska zadań" to jedna ze starszych funkcji, których brakuje w Windows 11. Z założenia nowoczesny system został wydany bez niej. Podobnie jak wiele innych, tak również ta funkcja powraca do Jedenastki i jest już dostępna w ostatniej kompilacji w Dev Channel. Wraz z nią powraca wyświetlanie etykiet ikon!

Kiedy pracujemy z wieloma instancjami tej samej aplikacji albo z wieloma oknami Eksploratora plików, to fajnie jest mieć je wszystkie w zasięgu ręki na pasku zadań, prawda? Wystarczy jedno kliknięcie zamiast kilku. Ponadto od razu wiemy, które okno jest które, ponieważ ikona jest podpisana. W końcu po coś mamy te panoramiczne monitory o wysokiej rozdzielczości. Microsoft uznał jednak swego czasu, że te argumenty nie mają sensu i użytkownicy tak naprawdę nie potrzebują wyboru, lecz jednej, narzuconej opcji. Domyślnie ikony na pasku zadań Windows 11 są zawsze łączone i pozbawione etykiet, nawet gdy spokojnie zmieściłoby się ich więcej. Ale wreszcie można to zmienić.

Opcja "Nigdy" dotycząca łączenia ikon na pasku zadań pojawiła się w ostatniej aktualizacji Windows 11 Insider Preview (build 23440) w Dev Channel. Po jej włączeniu ikony nie są w ogóle scalane i towarzyszy im etykieta — tak jak to miało miejsce w Windows 10 i poprzednich systemach od kilku dekad. Dla użytkowników przyzwyczajonych do domyślnych ustawień paska zadań Windows 8 czy Windows 10 taki układ może wydawać się archaiczny, jednak dla osób wychowanych na Windows 95 czy nawet Windows XP jest to zupełnie naturalne rozwiązanie.

Niezależnie od tego, którego układu jesteśmy fanami, dobrze jest widzieć, że Windows 11 w końcu daje nam wybór. Trzeba jednak podkreślić, że funkcja dopiero zaczęła być testowana i może nie być dostępna dla wszystkich Insiderów. Nie ma też gwarancji, że Microsoft wprowadzi ją do kanału wersji stabilnej.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia