Dziś ważna aktualizacja dla wszystkich użytkowników Xbox One

Dziś ważna aktualizacja dla wszystkich użytkowników Xbox One

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/29/2017, 6:49 PM

Liczba odsłon: 2379

Czy są tu fani Xbox One? Jeśli tak, to powinni się przygotować na (nie)spodziewaną zapowiedź. Po tygodniach testów w programie Xbox Insider twórcy najwyraźniej uznali, że dzieło zostało ukończone i udostępnili Creators Update w wersji na Xbox One. Deja vu? Na podobny ruch Microsoft zdecydował się także w ubiegłym roku, wypuszczając konsolowy odpowiednik Anniversary Update przed teoretycznie pierwszą wersją na PC. Tym razem jest to spore (bo aż 13-dniowe) wyprzedzenie. Przypomnijmy - wydanie Creators Update zaplanowano oficjalnie na 11 kwietnia.

Podobnie jak Anniversary Update dla Xbox One nazywany był "Sierpniową Aktualizacją" (August Update), Creators Update nosi prostą nazwę "Marcowej Aktualizacji" (Xbox One March Update). Jak tłumaczy Mike Ybarra, "jest to duże wydanie, które zawiera streaming Beam, zaktualizowane doświadczenie Xbox z nowym Guidem, poprawki ekranu głównego i wiele więcej. Naszym głównym celem dla tego wydania było uczynienie streamingu waszej gry na Xbox jeszcze łatwiejszym. Z kolei poprzez aktualizację nawigacji po konsoli Xbox poprzez nowy Guide, koncentrujemy się na przekazaniu funkcji i doświadczeń, które uwielbiacie, tuż pod wasze palce". Funkcjonalności konsolowego Creators Update możecie prześledzić na wideo poniżej.

Prócz obszarów, które wymienił Ybarra, dzisiejsza aktualizacja wprowadza jeszcze kilka znaczących nowości. Dwa ważne słowa kluczowe to szybkość i wielozadaniowość. Zespół Xbox rzeczywiście dopracował te kwestie, czego przedsmak zademonstrowano nam już w styczniu. Poprawiony został czas dostępu do menu bocznego (zwanego też Guide), także w trakcie gry. Menu otwiera się niemal natychmiastowo, nawet gdy jednocześnie uruchomiony jest inny ważny proces. Nowy interfejs menu bocznego zawiera ponadto funkcję śledzenia osiągnięć w oparciu o aktualnie uruchomioną grę. Użytkownicy mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do Cortany, pozwalającej ustawiać alarmy i przypomnienia, kontrolować grę zespołową oraz kontrolować odtwarzanie muzyki za pomocą prostych poleceń głosowych. Są też oczywiście nowości nastawione bezpośrednio na graczy. Chodzi o natywny streaming dzięki integracji z Beam. Ta sama implementacja dotrze za niecałe dwa tygodnie także do desktopowego Windows 10. Ostatnie warte wspomnienia nowości to dopracowane ułatwienia dostępu oraz wsparcie dla natywnego dekodowania audio z odtwarzacza Blu-ray, co oznacza m.in. wsparcie dla Dolby Atmos i DTS:X.

Wiele z nowości w marcowej aktualizacji Xbox One koresponduje z Creators Update dla PC. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem, bowiem od momentu wydania Windows 10 przed dwoma laty i rozszerzeniu jego dostępności na konsolę Microsoft stara się zachować spójność między wszystkimi jego wydaniami.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia