Dwie strony obok siebie! Microsoft Edge 110 pozwala podzielić okno na pół

Dwie strony obok siebie! Microsoft Edge 110 pozwala podzielić okno na pół

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/24/2023, 4:30 PM

Liczba odsłon: 2780

Microsoft testuje nową funkcjonalność swojej przeglądarki. Edge Insiderzy w Canary Channel mogą teraz włączyć flagę "Microsoft Edge Split Screen" i zacząć używać dwóch stron obok siebie w jednym oknie aplikacji. Pozwala to uniknąć otwierania dwóch przeglądarek, aby móc jednocześnie pracować z więcej niż jedną stroną.

Microsoft Edge, podobnie jak inne przeglądarki, może być uruchamiany w wielu instancjach jednocześnie. Są to jednak osobne okna, co czasem bywa trochę kłopotliwe. Nową alternatywą dla takiego układu jest zwykły podział jednego okna Edge na dwie sekcje, w których można przeglądać witryny niezależnie od siebie. Nie trzeba w tym celu przeciągać kart poza przeglądarkę ani martwić się układem okien.

Microsoft Edge Split Screen

"Split Screen" to specyficzny tryb wyświetlania, który swego czasu był szalenie popularny w grach wieloosobowych, pozwalając dwóm osobom grać na jednym ekranie w tę samą grę. W ostatnich latach sporo tego typu eksperymentów miało miejsce pod szyldem Surface Duo, Surface Neo czy Windows 10X. Również wiele programów pozwala dzielić okno na kilka sekcji, wliczając w to choćby edytory grafiki 3D. Z widoku dwóch stron (choć raczej tego samego pliku) korzystamy też powszechnie np. w edytorze Microsoft Word i przeglądarce Adobe Reader. A jak to włączyć w Microsoft Edge?

  1. Zainstaluj przeglądarkę Microsoft Edge Canary, Dev lub Beta.
  2. Przejdź na stronę edge://flags/#edge-split-screen i ustaw flagę na Enabled.
  3. Uruchom ponownie przeglądarkę.
  4. Otwórz dowolną stronę i kliknij przycisk podziału ekranu na pasku narzędzi. Przeglądarka otworzy nową kartę obok bieżącej strony.
  5. Microsoft Edge Split Screen

  6. Alternatywnie możesz kliknąć dowolny link prawym przyciskiem i wybrać "Open Link in split window".

Podzielony ekran, a właściwie okno przeglądarki, może bardzo poprawić naszą produktywność. Wystarczą bowiem jedno lub dwa kliknięcia, aby zacząć lub zakończyć pracę jednocześnie w dwóch witrynach — bez otwierania dodatkowych okien czy ciągłej żonglerki między kartami.