Druk przestrzenny w Windows 8.1

Druk przestrzenny w Windows 8.1

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 7/13/2013, 1:47 PM

Liczba odsłon: 2435

Wraz z wydaniem Windows 8.1, Microsoft wprowadzi do systemu natywne wsparcie dla druku przestrzennego. W Internecie pojawiają się liczne artykuły, publikowane również przez pracowników tej korporacji, których treść nie do końca odzwierciedla to, co firma rzeczywiście opracowała. Co więc tak naprawdę szykuje Microsoft?

Całą sytuację opisał na swoim blogu Xo Wang, który na co dzień zdobywa doświadczenie na polu drukarek 3D w Georgia Tech Innovation Studio. Jego zdaniem, większość publikacji odnośnie wsparcia dla druku przestrzennego w Windows, nawet ta napisana przez głównego menedżera na oficjalnym blogu Microsoft, wcale nie opisuje tego, co rzeczywiście pojawi się wraz z wydaniem Windows 8.1.

Mówi się o tym, że Microsoft uprościł drukowanie 3D - ale w tym sensie, że będzie można po prostu zakupić stosowną drukarkę i z poziomu odpowiedniej aplikacji wcisnąć przycisk Drukuj. Z technicznego punktu widzenia Microsoft wprowadził do systemu nowe komponenty, dodatkowo rozszerzające przepływ wydruku. Często wspomina się także, że Microsoft wkracza w obszar druku 3D. Korporacja nie buduje jednak żadnych urządzeń i nie spoufala się z żadnym z dostawców tych produktów. Co więcej, Windows będzie wspierał w tej kwestii również rozwiązania otwarto źródłowe, takie jak np. RepRap.

Microsoft wprowadził również odpowiedni framework, który sprawi, że wszystkie drukarki będą miały wspólny interfejs programowy, co z pewnością ucieszy programistów - oczywiście producenci będą musieli przygotować odpowiednie sterowniki dla swoich urządzeń. Ważne jest również to, że Microsoft nie pozbywa się istniejących rozwiązań - co sugerują niektóre artykuły - lecz na ich bazie tworzy własne.

Wang opisuje również cztery, najważniejsze jego zdaniem, innowacje Microsoft w obszarze wydruku przestrzennego, jakie pojawią się wraz z Windows 8.1. Są to wspomniany już framework dla urządzeń oraz nowy interfejs programowy, które ustandaryzują sposób w jaki modele 3D przekazywane są do drukarek w postaci zadań. Jest również nowy format danych 3MF, opracowany specjalnie z myślą o wydruku przestrzennym. Posiada on większe możliwości niż dotychczasowy STL, chociażby w postaci wsparcia dla kolorowych tekstur. Będzie także nowy spooler wydruku, pośredniczący pomiędzy aplikacjami Windows i sterownikami drukarek - jego zasada działania będzie taka sama jak w przypadku obecnego spoolera 2D. Do najważniejszych koncepcji Wong zalicza również wsparcie dla wydruku poprzez interfejs USB (interfejs klasy 7, typu 3), a także wsparcie dla starszych drukarek z komunikacją szeregową - poprzez odpowiedni adapter będzie je można wpiąć do portu USB.

Źródło: http://www.geekshavefeelings.com/posts/why-microsofts-3d-printing-rocks

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia