Dane osobowe 700 milionów użytkowników LinkedIn wystawione na sprzedaż

Dane osobowe 700 milionów użytkowników LinkedIn wystawione na sprzedaż

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/2/2021, 8:42 PM

Liczba odsłon: 3113

LinkedIn ma poważne kłopoty. Serwis padł ofiarą wycieku danych, w wyniku którego informacje o ponad 700 milionach użytkowników trafiły na sprzedaż. Sieć społecznościowa dla pracowników, której właścicielem jest Microsoft, używany jest w sumie przez około 756 milionów osób, co oznacza, że dane aż 92% użytkowników serwisu zostały przejęte.

Dane pozyskane przez włamywaczy najprawdopodobniej zawierają numery telefonów, adresy zamieszkania, dane geolokalizacyjne i wnioskowane wynagrodzenia. Niestety nad portalem od pewnego czasu wiszą czarne chmury. Jeszcze w kwietniu LinkedIn informował o wycieku danych dotyczących 500 mln użytkowników. Wycieku, ale nie naruszeniu! Jak podaje wydawca portalu, dane po raz drugi zostały pozyskane metodą o nazwie scraping, która oznacza wyskrobywanie danych ze stron internetowych. Od ręcznego pozyskiwania tych danych różni ją to, że wyodrębnia dane w sposób zautomatyzowany i zwykle na masową skalę, a także fakt, iż jest wbrew regulaminowi większości serwisów. Niestety, LinkedIn po raz drugi okazał się na nią nieodporny.

Nasze zespoły zbadały szereg danych pochodzących rzekomo z LinkedIn, które zostały wystawione na sprzedaż. Chcemy jasno powiedzieć, że nie doszło do naruszenia danych i żadne prywatne dane członków LinkedIn nie zostały ujawnione. Nasze wstępne dochodzenie wykazało, że dane te zostały zescrapowane z LinkedIn i różnych innych witryn oraz że zawierają te same dane, które zostały zgłoszone na początku tego roku w naszej aktualizacji o scrapingu z kwietnia 2021 r.

Członkowie powierzają LinkedIn swoje dane, a wszelkie niewłaściwe wykorzystanie danych naszych członków, takie jak scraping, narusza warunki korzystania z LinkedIn. Gdy ktokolwiek próbuje zebrać dane członków i wykorzystać je do celów, na które LinkedIn i nasi członkowie nie wyrazili zgody, staramy się ich powstrzymać i pociągnąć do odpowiedzialności.

— LinkedIn Corporate Communications

Z tego, co wiadomo, dane 700 milionów użytkowników zostały wystawione na sprzedaż w darknecie. Przestępcy udostępnili zestaw aż miliona danych jako próbkę dla tych, którzy chcą sprawdzić autentyczność "produktu". Prawdopodobnie wzbudzą one zainteresowanie spamerów, oszustów i nieuczciwych marketingowców, którzy dzięki nim zyskają dostęp do gigantycznej bazy potencjalnych odbiorców wraz z informacjami pozwalającymi ich stargetować.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia