Problem z edukacją dzieci uchodźców w krajach docelowych polega na tym, że lokalnym systemom nauczania trudno zachować kompatybilność z tym, czego dzieci i młodzież nauczyły się już w szkołach. Często też trudno jest to zbadać. Z tego powodu edukatorzy rozkładają ręce, bo nie wiedzą, jak zapewnić dzieciom odpowiedni poziom wykształcenia, a to w perspektywie długoterminowej ograniczy możliwości zatrudnienia. Czy da się ten problem rozwiązać? UNICEF wierzy, że tak. Organizacja nawiązała partnerstwo z Microsoft, którego celem jest poprawa sytuacji edukacyjnej młodzieży, dotkniętej konfliktami i klęskami żywiołowymi.
UNICEF, Microsoft i Uniwersytet w Cambridge pracują nad paszportem edukacyjnym. Jest to cyfrowa platforma, która umożliwi dzieciom i młodzieży naukę w swoim kraju i poza jego granicami. UNICEF planuje przetestować cyfrowy paszport, prowadząc program pilotażowy w krajach, które przyjmują uchodźców, imigrantów i przesiedleńców.
Konflikty i klęski żywiołowe zakłóciły możliwości i jakość edukacji dla 75 milionów dzieci i młodych ludzi, z których wielu migrowało za granicę lub zostało przymusowo przesiedlonych. Paszport edukacyjny jest doskonałym przykładem tego, jak możemy wykorzystać innowacje technologiczne, aby pomóc przyszłym ludziom czynu, myślicielom i liderom na całym świecie - niezależnie od tego, gdzie się znajdują i bez względu na wyzwanie.
- powiedziała Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza w UNICEF
Microsoft i UNICEF będą poza tym rozwijać nowe innowacje, które będą chronić dzieci i młodzież dotknięte kryzysami. UNICEF w ten sposób rozszerzy swój system cyfrowej ochrony dzieci. Microsoft także uważa, że program jest niezwykle ważny dla współczesnego świata.
Cyfrowo inkluzywny świat zaczyna się od zapewnienia wszystkim młodym ludziom - niezależnie od ich sytuacji - dostępu do cyfrowej edukacji. Partnerstwo to koncentruje się na tworzeniu skalowalnych rozwiązań edukacyjnych, które pomogą milionom przesiedleńców i uchodźców zdobyć umiejętności, których potrzebują, by się rozwijać.
- powiedział Brad Smith, President w Microsoft
Nie jest to pierwszy projekt tego typu, w którym Microsoft bierze udział. W zeszłym roku pisaliśmy o ID2020, inicjatywie wspieranej przez ONZ, której celem jest zapewnienie legalnych dowodów tożsamości dla 1,1 mld ludzi na świecie - bo prawdopodobnie tyle osób w ogóle nie posiada takiego dokumentu.