Copilot stał się szerzej dostępny. To był tydzień z Microsoft 300

Copilot stał się szerzej dostępny. To był tydzień z Microsoft 300

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/19/2024, 8:45 PM

Liczba odsłon: 541

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym, trzysetnym już wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak Microsoft Copilot Pro - nowy plan premium dla konsumentów, dostępność Copilot dla Microsoft 365 dla firm wszystkich rozmiarów, aplikacja Copilot na iOS i Androida, nowa nazwa Kreatora Obrazów, aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia oraz koniec wsparcia Surface Pro 5 i Pro 5 LTE (2017). Miłej lektury!

Microsoft Copilot Pro - nowy plan premium dla konsumentów

Microsoft uruchomił Copilot Pro, usługę subskrypcji dla indywidualnych konsumentów, która zapewni im zaawansowane możliwości AI oraz "superdoładowanie doświadczenia Copilota". Podstawowa wersja Copilota pozostaje nadal darmowa, natomiast Copilot Pro to nowa opcja z większą liczbą funkcji. W cenie 20 dolarów miesięcznie na użytkownika klienci otrzymają dostęp do Copilota w aplikacjach Office, takich jak Word, Excel, PowerPoint i OneNote na Windows, macOS i iPada. Obecnie dostępna jest tylko wersja zapoznawcza (Preview) w języku angielskim i wymagana jest aktywna subskrypcja Microsoft 365 Personal lub Microsoft 365 Family.

Subskrypcja zapewni też priorytetowy dostęp do najnowszych modeli LLM, począwszy od GPT-4 Turbo, który zapewnia szybkie działanie w godzinach szczytu i daje opcję przełączania się między różnymi modelami, aby zoptymalizować doświadczenie i sposób interakcji z usługą. Copilot Pro oferuje też dziennie 100 punktów doładowujących w Kreatorze Obrazów Microsoft Designer, aby przyspieszyć tworzenie obrazów przez AI, uzyskać bardziej szczegółowe rezultaty oraz obsługę układu poziomego. Copilot Pro umożliwi też niebawem budowanie własnych Copilotów GPT zorientowanych na konkretną potrzebę albo temat. Wszyscy użytkownicy Copilota mają dostęp do Copilot GPTs, ale jedynie subskrybenci Copilot Pro będą mogli tworzyć własne za pomocą promptów.

Copilot dla Microsoft 365 dostępny dla wszystkich firm!

Po listopadowym ogłoszeniu usługi Copilot dla Microsoft 365 dla klientów korporacyjnych (Enterprise) w końcu przyszedł czas na pozostałych użytkowników. Od teraz z usługi korzystać mogą zarówno posiadacze licencji Microsoft 365 E3, E5, jak i Microsoft 365 Business Standard oraz Business Premium. Usługa stała się także dostępna dla użytkowników starszych planów Office 365 E3 i E5. Dzięki temu wymóg posiadania Microsoft 365 został zniesiony – podobnie jak również limit 300 licencji, które dotychczas były głównym wymogiem przy zakupie Copilota. To sprawia, że teraz nawet jednoosobowa działalność posiadająca jedną licencję Microsoft 365 może cieszyć się możliwościami Microsoft 365 Copilot!

Copilot dla Microsoft 365

Microsoft 365 Copilot staje się także dostępny dla klientów z sektora edukacji z licencjami Office 365 A3 i A5 for faculty.

Sprawdź też nasz najnowszy artykuł: Wszystko, co już wiemy o Copilot dla Microsoft 365

Aplikacja mobilna Copilot dostępna na Androida i iOS

Dedykowana aplikacja Copilot na telefon jest już dostępna na urządzenia z Androidem i iOS. Pozwala ona korzystać z mocy Copilota, będąc w drodze, aby zadawać mu pytania, wydawać polecenia i rozmawiać na czacie. Konwersacje synchronizują się między PC a telefonem. Aplikacja daje te same możliwości, co Copilot na PC, wliczając w to dostęp do modelu językowego GPT-4, generowania obrazów z DALL-E 3 i wprowadzania obrazów z telefonu na czacie. Aplikację Copilot można pobrać bezpłatnie z Google Play Store i Apple App Store.

Microsoft Copilot - AndroidMicrosoft Copilot - AndroidMicrosoft Copilot - AndroidMicrosoft Copilot - Android

Microsoft ogłosił też, że Copilot zaczyna być dostępny w aplikacji mobilnej Microsoft 365 na Androida i iOS dla osób indywidualnych z kontem Microsoft. Funkcja ta będzie wdrażana przez najbliższy miesiąc, więc nie u wszystkich pojawi się od razu. Dostęp do Copilota bezpośrednio w aplikacji Microsoft 365 (dawniej Office) pozwala np. łatwo wyeksportować utworzone treści do dokumentu Word albo PDF. Aplikację mobilną Microsoft 365 pobierzesz bezpłatnie z Google Play Store i Apple App Store.

Kreator Obrazów Bing teraz pod marką Microsoft Designer

Po przemianowaniu Czatu Bing na Microsoft Copilot kolejna usługa AI zrywa z etykietką Bing. Tym razem chodzi o generator obrazów oparty na silniku DALLE-3, czyli Kreator Obrazów Bing (Bing Image Creator). W tym tygodniu Microsoft ogłosił, że nowa nazwa usługi korzysta z marki Microsoft Designer (Projektant Microsoft).

Kreator Obrazów z Microsoft Designer

Wygląda na to, że dokładna polska nazwa jeszcze się nie ukonstytuowała. Po wejściu na stronę https://www.bing.com/images/create znajdziemy różne tłumaczenia: "Kreator Obrazów z Projektanta" oraz "Kreator Obrazów z aplikacji Projektant Microsoft". Możliwe, że zostały one przetłumaczone maszynowo. Z kolei we wczorajszym wpisie na blogu Microsoft odniósł się do jednego z benefitów Copilot Pro, używając słów "Image Creator from Designer (formerly Bing Image Creator)".

Aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia

  • Windows 11 build 23619 w Dev Channel: Główną nowość stanowią cross-platformowe powiadomienia z urządzenia z Androidem, dzięki którym można uzyskiwać dostęp do najnowszych zdjęć i zrzutów ekranu z telefonu bezpośrednio na PC. Ponadto użytkownicy zalogowani na koncie Microsoft Entra ID będą mogli dołączać do spotkań Microsoft Teams bezpośrednio z menu Start. Najbliższe spotkanie będzie wyświetlane jako polecany element przez 5 minut przed jego rozpoczęciem. Kliknięcie ikony otworzy ekran dołączania do spotkania w aplikacji Teams.
  • Dostęp do zdjęć i zrzutów ekranu z telefonu na Windows 11

  • Windows 11 23H2 (build 22635.3066 w Beta Channel) Trafiła do niej nowość znana już z Dev Channel, czyli wsparcie dla nowego standardu USB 80Gbps. Dostępnych jest też kilka poprawek błędów, głównie związanych z wysypywaniem się aplikacji.

Koniec wsparcia Surface Pro 5 i Pro 5 LTE (2017)

Piąta generacja tabletu Microsoftu, Surface Pro 5 oraz jego wariant LTE, przestała być wspierana. Zgodnie z podanym już wcześniej harmonogramem cyklu życia wsparcie dla sterowników i oprogramowania układowego (firmware'u) zostało wygaszone 15 stycznia 2024 r., czyli 6,5 roku od premiery urządzenia.

Surface Pro 5 (2017)

Surface Pro 5 znany jest też jako "Surface Pro Model 1807" lub po prostu "Surface Pro (2017)", jako że dla tej wersji Microsoft zrezygnował z oznaczenia liczbowego znanego z pozostałych generacji.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, Windows 12, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne