Copilot dostępny w Windows 11 Canary Channel (build 25982)

Copilot dostępny w Windows 11 Canary Channel (build 25982)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/25/2023, 9:30 PM

Liczba odsłon: 1339

Microsoft wypuścił dziś nową kompilację Windows 11 Insider Preview w Canary Channel. Build 25982 zaczyna wprowadzać usługę Windows Copilot Preview, dodaje obsługę wymaganego szyfrowania dla klienta SMB oraz naprawia trochę błędów związanych z siecią, Dev Drive, pulpitem zdalnym i ustawieniami.

Windows 11: nowości w kompilacji 25982 w Canary Channel

Copilot w Windows — wersja Preview

Microsoft zaczął wdrażanie Windows Copilot dla Insiderów w Canary Channel na wybranych rynkach (nie jest jeszcze dostępny w Unii Europejskiej, ale można to ominąć). Proces jest stopniowy, więc nie wszyscy zobaczą go od razu.


Copilot w Windows pozwala np. uzyskać podsumowanie przeglądanej strony, napisać e-maila, zmienić ustawienia systemowe, wygenerować obraz w oparciu o opis tekstowy czy wykonać różne działania w systemie, takie jak sparowanie słuchawek, zrobienie zrzutu ekranu i wiele innych. Nie jest to zupełna nowość. Copilot to jedna z głównych atrakcji w wydanej miesiąc temu aktualizacji Windows 11 Moment 4 Update.

Szyfrowanie klienta SMB

Począwszy od tego builda, SMB obsługuje teraz wymagane szyfrowanie wszystkich połączeń wychodzących klienta SMB. Dzięki tej nowej opcji administratorzy mogą nakazać, aby wszystkie serwery docelowe korzystały z SMB 3 i szyfrowania, a w przypadku braku tych funkcji klient nie będzie się łączyć. Wymusza to najwyższy poziom bezpieczeństwa sieci, a także zapewnia równość zarządzania w podpisywaniu SMB, co spełnia wymagania zarówno klienta, jak i serwera.

Zmiany i ulepszenia

Sieci

  • Discovery of Network-designated Resolvers (DNR) to nadchodzący standard internetowy odkrywania szyfrowanych serwerów DNS. Do tej pory Insiderzy musieli wyszukiwać adres IP pożądanego serwera DNS i ręcznie go wprowadzać, aby skonfigurować szyfrowany DNS po stronie klienta na swojej maszynie. DNR umożliwi Insiderom użycie szyfrowanych protokołów DNS, takich jak DNS over HTTPS (DoH) oraz DNS over TLS (DoT) po stronie klienta bez potrzeby ręcznej konfiguracji.

Dev Drive

  • Wsparcie dla Block Cloning systemu plików ReFS jest teraz dostępne w silniku kopiowania Windows. ReFS obsługuje już Block Cloning, zatem ta funkcja dodaje natywną obsługę dla działań kopiowania i API na Windows. Funkcja ta zwiększa wydajność woluminów ReFS, wliczając w to woluminy Dev Drive dla scenariuszy kompilacji lub innych intensywnych scenariuszy. Im większe są kopiowane pliki, tym większe oszczędności.

Pulpit zdalny

  • Microsoft zaktualizował Desktop Connection (mstsc.exe), aby obsługiwał opcje przybliżenia 350, 400, 450 i 500%.

Ustawienia

  • Kiedy jesteś w trybie jasnym, kolor wiodący w menu Start i przełączniku paska zadań jest wyszarzony zgodnie z designem. Teraz wyświetlana jest informacja, że ustawienie to jest dostępne jedynie w trybie ciemnym.

Poprawki błędów

  • Rozwiązano problem z wysypywaniem się dostępu głosowego podczas dyktowania tekstu.
  • Rozwiązano problem z zawieszaniem się podczas uruchamiania Eksploratora plików.
  • Rozwiązano problem z kolejką drukowania, która była niedostępna i pokazywała błąd przy próbie jej otwarcia.

Znane problemy

  • Niektóre popularne gry mogą nie działać poprawnie w najnowszych kompilacjach Insider Preview w Canary Channel. Pamiętaj, aby przesłać feedback w Centrum opinii na temat wszelkich problemów, jakie zauważysz podczas grania w gry w tej kompilacji.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/10/25/announcing-windows-11-insider-preview-build-25982-canary-channel/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia