Najnowsza wersja systemu Windows przeznaczonego dla urządzeń wbudowanych jest już dostępna w ramach subskrypcji MSDN i TechNet. System ten w całości bazuje na klienckim wydaniu Windows, a przy tym zawiera szereg usprawnień i nowych funkcji, pozwalających na jego jeszcze lepsze wykorzystanie w konkretnym środowisku.
Aktualizując system do nowej wersji Microsoft pominął edycję Standard, co oznacza, że w najnowszym wydaniu dostępne są tylko dwie jego odmiany: Windows Embedded 8.1 Industry oraz Windows Embedded 8.1 Pro, przy czym ta pierwsza jest wersją bogatszą. Najważniejszą zmianą w całym systemie jest zrównanie go z wersją kliencką. Jako że teraz różnią się one jedynie dodatkowymi funkcjami dedykowanymi urządzeniom wbudowanym, będą od tej pory wydawane w tym samym czasie.
Windows Embedded 8.1 to przede wszystkim szereg usprawnień, które dotknęły m.in. Launcher aplikacji Windows 8. Jako że system ten wykorzystywany jest w konkretnych scenariuszach - punkty sprzedaży, kioski, systemy digital signage lub HMI - muszą one być w stanie uruchomić odpowiednie aplikacje. Uaktualniony Launcher pozwala teraz na jeszcze sprawniejsze uruchamianie i monitorowanie aplikacji i procesów, włącznie z możliwością konfiguracji akcji podejmowanych na wypadek ich zamknięcia.
Usprawniono także Filtr gestów, który uniemożliwia użytkownikom dostęp do ustawień systemowych poprzez dotyk. W nowej wersji zmiana ustawień filtra nie wymaga już ponownego uruchomienia komputera, a dodatkowo dla każdego konta, w tym także kont bez uprawnień administratora, można definiować oddzielne filtry gestów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Filtra klawiatury, przy czym nowością jest tutaj możliwość blokowania przycisków sprzętowych urządzeń Windows 8.1, a także przycisków klawiatury ekranowej.
Windows Embedded 8.1 to także kilka nowości, do których należy m.in. funkcja Assigned Access. Pozwala ona na zablokowanie urządzenia w taki sposób, by było ono dostępne tylko dla jednego użytkownika i pozwalało na uruchamianie tylko jednej wyznaczonej aplikacji. Aby w tak zablokowanym urządzeniu można było wykonywać jakiekolwiek prace konserwacyjne, wprowadzono dodatkowy tryb. Umożliwia on administratorowi wywołanie standardowego ekranu logowania Windows, chociażby poprzez zastosowanie zdefiniowanej wcześniej sekwencji przycisków sprzętowych urządzenia.
Wprowadzono również filtr przyjmujący tylko wybrane urządzenia USB w zależności od ich klasy, dostawcy czy po prostu konkretnego produktu, a także mechanizm filtrujący wszelkie powiadomienia systemowe, które niepożądanie mogłyby pojawić się na ekranie, jak na powyższym przykładzie.
To oczywiście tylko niektóre zmiany i nowości w systemie Windows Embedded 8.1. Więcej informacji na temat poszczególnych edycji i pozostałych produktów z rodziny Embedded można uzyskać na oficjalnej stronie Microsoft.