Co jest takiego ciekawego w aplikacjach PWA?

Co jest takiego ciekawego w aplikacjach PWA?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/13/2018, 11:28 PM

Liczba odsłon: 996

Na początku tego roku Microsoft wprowadził aplikacje PWA do przeglądarki Edge i Sklepu dla Windows 10. Progressive Web Apps są aplikacjami webowymi, progresywnie rozszerzonymi przez nowoczesne technologie. Przez Microsoft traktowane są jako dopełnienie standardu UWP. Co jest jednak aż tak interesującego w PWA, że Microsoft tak usilnie je promuje?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w nowym wideo z serii One Dev Question, a udziela jej Aaron Gustafson z Microsoft:

PWA są na wiele sposobów postrzegane jako rozwiązanie mobilne, a przynajmniej były początkowo proponowane jako rozwiązanie mobilne, ale nie jesteśmy już tak naprawdę w przestrzeni mobilnej. Dlaczego zatem Microsoft jest zainteresowany? Prawda jest taka, że Microsoft był zainteresowany [technologią] webową od długiego czasu. Kiedy wyszedł Windows 8, umożliwiliśmy deweloperom budowanie natywnych aplikacji z użyciem technologii webowych. Później, kiedy wyszedł Windows 10, na początku mieliśmy to, co nazywa się hosted web apps, czyli rodzaj prekursora dla PWA wewnątrz uniwersum Microsoftu, który pozwala opakować aplikację webową. Więc to coś, co istniało pod URL w sieci jako dająca się zainstalować aplikacja natywna. Widzimy, że sieć jest świetnym mechanizmem dystrybucji. To świetne miejsce do inwestowania i budowania świetnych doświadczeń. Wiele wspaniałych doświadczeń zostało tu zbudowanych i chcemy to wspierać. Chcemy też wspierać możliwość odkrywania tych niesamowitych usług, które ludzie budują w sieci, w Microsoft Store, w wynikach wyszukiwania Bing i tego typu rzeczach. Ostatecznie chodzi o umożliwienie wyeksponowania świetnego oprogramowania, które tam się pisze, a także dostarczenie tych świetnych doświadczeń naszym użytkownikom.

Więcej o technicznych właściwościach PWA przeczytacie tutaj. Możecie też posłuchać tego, co nasi eksperci sądzą o PWA w odniesieniu do UWP, Win32 i Microsoft Store - zapraszamy do obejrzenia ostatniego CentrumXP LIVE #6.