Co blokuje upgrade do Windows 11 22H2? To był tydzień z Microsoft 242

Co blokuje upgrade do Windows 11 22H2? To był tydzień z Microsoft 242

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/5/2022, 10:00 AM

Liczba odsłon: 1327

Czas na kolejne podsumowanie najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft przeczytacie o aktualizacjach paska zadań i Microsoft Store, problemach blokujących upgrade do Windows 11 22H2, rozwiązanych problemach z OneDrive i Outlook, optymalizacjach wydajności Teams, narzędziu do zamykania procesów, które blokują usunięcie pliku, dalszej pomocy Microsoftu dla Ukrainy a także o zagnieżdżonej wirtualizacji Windowsa na Linuksie.

Problemy z dźwiękiem mogą blokować aktualizację do Windows 11 22H2

Microsoft zaktualizował listę znanych problemów z Windows 11 2022 Update. Opisane są na niej scenariusze, w których Windows Update nakłada na urządzenie blokadę aktualizacji do czasu rozwiązania problemu. Ostatnia sprawa dotyczy urządzeń, które wcześniej używały funkcji nagrywania do pliku wideo w Xbox Game Bar, na których mogło dochodzić do problemów z synchronizacją dźwięku. Problem występuje też w innych aplikacjach korzystających z tych samych API i bibliotek do nagrywania/przetwarzania wideo.

 Windows 11 22H2

Choć problem został opisany na stronie wczoraj, to w rzeczywistości rozwiązanie nadeszło o wiele wcześniej — w aktualizacji KB5018496 (build 22621.755) z 25 października. KB5018496 nie instaluje się jednak automatycznie. Aby zaaplikować tę aktualizację, możecie sprawdzić dostępność aktualizacji i wybrać opcjonalną aktualizację (preview), aby ją pobrać i zainstalować.

Aktualizacje paska zadań i Microsoft Store w Dev Channel

Windows 11 Insider Preview otrzymał aktualizację do builda 25236 w Dev Channel. Kompilacja wprowadza nowe sposoby dostarczania wskazówek dotyczących używania wyszukiwarki na pasku zadań Windows 11. Zmiana jest na razie testowana tylko w USA. Z kolei wszyscy Insiderzy korzystający z Microsoft Store w wersji 22210.1401.x zobaczą nowe ulepszenia.

Microsoft Store

Po pierwsze, znacznie ułatwiono odkrywanie, że nowe urządzenie ma w oferty dołączenia do programów cyfrowych (Office, Game Pass lub samodzielne gry) z możliwością skorzystania z nich. Po drugie, zoptymalizowano układ i architekturę renderowania wyników kart wyszukiwania, aby zapewnić znacznie płynniejsze przewijanie i zmianę rozmiaru – zwłaszcza na urządzeniach o niskim poborze mocy.

Problemy z dodatkiem Teams w Outlook i OneDrive już rozwiązane

Po ostatnim Patch Tuesday klient synchronizacji OneDrive na Windows 10 mógł nieoczekiwanie się zamykać i wyświetlać błędy przy próbach wylogowania się, wyłączenia folderów z synchronizowania czy odinstalowania aplikacji. Zgodnie z obietnicą Microsoft naprawił ten błąd w tym tygodniu. Poprawka KB5020953 (OS Build 19042.2194, 19043.2194 i 19044.2194, 19045.2194) jest już dostępna do pobrania.

Teams

Drugi z problemów występował na wstążce widoku kalendarza w Outlook, na której brakowało dodatku Nowe spotkanie w aplikacji Teams ("Teams Meeting"), co uniemożliwiało planowanie spotkań Teams z poziomu Outlooka. Teams Product Team potwierdził, że poprawka tego błędu została wydana w wersji 1.5.00.28567 programu Teams.

Microsoft Teams działa teraz szybciej

Przez ponad 5 lat od premiery Microsoft Teams był wielokrotnie optymalizowany w celu poprawy jego wydajności, szybkości, jakości i użycia baterii. Ostatnia z tych aktualizacji została właśnie ogłoszona przez deweloperów aplikacji. Według najnowszych statystyk poprawiła się płynność codziennych interakcji.

Optymalizacje wydajności Microsoft Teams

Przez ostatnie 2 lata przełączanie się między wątkami czatu stało się o 32% szybsze, a przełączanie między kanałami — o 39%. Dzięki temu praca z aplikacją stała się jeszcze bardziej płynna. Microsoft ogłosił też, że skrócił czas dołączania do spotkań o 21%. Poprawiła się też responsywność w trakcie spotkań — przykładowo latencja podnoszenia ręki zmniejszyła się o 16%.

Przy okazji — zachęcamy do sprawdzenia naszego podsumowania października w Microsoft Teams!

Jak zakończyć procesy, które blokują usunięcie pliku?

Narzędzie o nazwie File Locksmith w ramach Microsoft PowerTools pozwala sprawdzić, jaki proces (bądź jakie procesy) używają określonego pliku albo folderu, przez co Windows nie zezwala na jego modyfikację ani usunięcie. File Locksmith jest rozszerzeniem powłoki Windows, które możemy aktywować, klikając jeden lub więcej zaznaczonych plików prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Co używa tego pliku?" w menu kontekstowym. Kiedy zaznaczymy folder, przeskanowane zostaną wszystkie znajdujące się w nim pliki i podkatalogi.

File Locksmith

Procesy uruchomione przez innych użytkowników nie mogą być zakończone, chyba że klikniemy przycisk "Uruchom ponownie jako administrator" w prawym górnym rogu. Po przeskanowaniu możemy zakończyć blokujące procesy, klikając "Zakończ zadanie" obok ich nazw. File Locksmith automatycznie usunie zakończone procesy z listy. Widok można też odświeżyć ręcznie, klikając "Odśwież".

Microsoft przedłuża darmowe wsparcie technologiczne dla Ukrainy na 2023 rok

Microsoft to jeden z pierwszych gigantów technologicznych, którzy zaoferowali pomoc Ukrainie tuż po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Wojna niestety trwa nadal, dlatego firma z Redmond postanowiła przedłużyć darmowe wsparcie technologiczne broniącemu się państwu na cały 2023 rok.

Mychajło Fedorow i Brad Smith — Microsoft

Całościowe wsparcie Microsoftu dla Ukrainy szacowane jest na 400 milionów dolarów od czasu wybuchu wojny. Oprócz umożliwienia działania usług w chmurze Microsoftu (co uodparnia je na ataki fizyczne na terytorium Ukrainy) firma będzie nadal wspomagać kraj w ochronie cyberbezpieczeństwa, wspierać organizacje humanitarne i non-profit, dostarczać danych i wsparcie organizacjom międzynarodowym pomagającym Ukrainie, a także wspierać i asystować pracownikom, którzy współpracują z organizacjami non-profit zaangażowanymi w akcje humanitarne.

Microsoft umożliwia zagnieżdżoną wirtualizację Windowsa na Linuksie

Microsoft zamierza wprowadzić do Linuksa możliwość uruchamiania zagnieżdżonego hiperwizora (Hyper-V) lub zagnieżdżonej wirtualizacji. Pozwoli to uruchamiać wiele zagnieżdżonych instancji systemu Windows. Wirtualizacja zagnieżdżona jest zwykle używana przez firmy, a Microsoft z pewnością dodaje tę funkcję, mając na uwadze te potrzeby.

Microsoft umożliwia zagnieżdżoną wirtualizację Windowsa na Linuksie

Wirtualizacja zagnieżdżona pozwala użytkownikom uruchamiać maszynę wirtualną (VM) wewnątrz innej maszyny wirtualnej Hyper-V. Jeśli patch opracowany przez zespół Microsoft Linux zostanie pomyślnie scalony (możliwe, że już dla jądra Linuksa w wersji 6.2), wkrótce możemy być w stanie uruchomić więcej niż jedną instancję Windows na Linuksie.

I to aż tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft 365, Teams, Intune, OneDrive, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!