Chrome zachęca użytkowników Windows 7/8.1 do przejścia na nowszy system

Chrome zachęca użytkowników Windows 7/8.1 do przejścia na nowszy system

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/6/2022, 6:00 PM

Liczba odsłon: 3466

Wiadomo już, że Google planuje zakończyć wsparcie dla Chrome na Windows 7 i Windows 8.1 niedługo po tym, jak oba te systemy utracą wsparcie Microsoftu. Informacje o tych wydarzeniach napływają z różnych źródeł, jednak zawsze jest tak, że część użytkowników je przeoczy albo ich nie doczyta. Z tego względu w Chrome zaczęło pojawiać się nowe powiadomienie.

Już w październiku Google zapowiedziało, iż wraz z wydaniem Chrome 110 (wstępnie zaplanowanym na 7 lutego 2023) oficjalnie zakończy się wsparcie przeglądarki na Windows 7 i Windows 8.1. Nastąpi to niecały miesiąc po wygaszeniu przez Microsoft wsparcia dla Windows 7 ESU i rozszerzonego wsparcia dla Windows 8.1 — 10 stycznia 2023 roku. Google umieściło tę informację na stronie pomocy technicznej, gdzie przecież nie zaglądają wszyscy użytkownicy. Warto więc ich powiadomić bezpośrednio w przeglądarce.

Google Chrome na Windows 7. Źródło: ghacks.net

Wydany niedawno Chrome 108 wyświetla teraz ostrzeżenie o zbliżającym się końcu wsparcia. Przykładowa wiadomość brzmi: Aby uzyskać przyszłe aktualizacje Google Chrome, potrzebujesz systemu Windows 10 lub nowszego. Ten komputer używa systemu Windows 7. Jeśli użytkownicy Windows 7 ESU lub 8.1 nie zrobią upgrade'u przed około 7 lutego 2023 roku, ich przeglądarka Chrome nie będzie dłużej bezpieczna. Pozbawiony aktualizacji zabezpieczeń będzie również system, bowiem dla obu tych wersji wsparcie wygaśnie 10 stycznia (o czym również Windows informuje w powiadomieniu).

Przed użytkownikami nie zostanie wiele do wyboru. Póki co wiadomo, że Mozilla jedynie rozważa przedłużenie wsparcia dla Firefoksa na wspomnianych systemach. Nie jest to zatem pewne. Najbezpieczniejszym i rekomendowanym także przez nas rozwiązaniem będzie oczywiście uaktualnienie do Windows 11 lub Windows 10.