Bing, Edge i Microsoft Advertising nie będą traktowane jako gatekeeperzy przez UE

Bing, Edge i Microsoft Advertising nie będą traktowane jako gatekeeperzy przez UE

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/13/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 321

W zeszłym roku Komisja Europejska wskazała 6 dużych firm technologicznych — Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft — jako technologicznych gatekeeperów w ustawie Digital Markets Act (DMA). Ich wybrane produkty o dużym udziale mogą służyć do nadużywania pozycji i działań antykonkurencyjnych, dlatego UE monitoruje je ze szczególną uwagą oraz wezwała ich dostawców do wprowadzenia zmian.

Największymi cyfrowymi strażnikami dostępu okazali się Alphabet (8 produktów) i Meta (6 produktów). Microsoft znalazł się na cenzurowanym tylko przez 2 rzeczy: Windows PC OS i LinkedIn. Nie znaczy to, że Komisja Europejska odpuściła dalsze analizy wpływu innych produktów na rynek. Na szczęście dla Microsoftu – ale także dla Apple – pozostałe badane produkty nie zostały uznane za gatekeeperów. Jak czytamy w dzisiejszym oświadczeniu KE:

Komisja przyjęła wczoraj decyzję zamykającą 4 badania rynkowe, które zostały rozpoczęte 5 września 2023 roku w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA), która wykazuje, że Apple i Microsoft nie powinni być uznawani za cyfrowych strażników dostępu dla następujących produktów: usługa komunikatora iMessage od Apple, silnik wyszukiwania online Bing, przeglądarka internetowa Edge oraz usługa reklamowa Microsoft Advertising od Microsoft.

Decyzja nie zmienia faktu, że uznane za gatekeeperów usługi Microsoftu i Apple (iOS, Safari i App Store) nadal nimi pozostają, a usługi za takowe nie uznane – pozostają monitorowane pod kątem ewentualnych zmian. Unia Europejska wyznaczyła wspomnianym firmom czas na aktualizację zasad i funkcji, aby ich produkty uzyskały zgodność z DMA. Wskutek tego zaimplementowano już parę przełomowych zmian, o których piszemy w artykułach:

Źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/mex_24_785

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia