Bill Gates zapowiada 3-dniowy tydzień pracy

Bill Gates zapowiada 3-dniowy tydzień pracy

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/24/2023, 8:37 PM

Liczba odsłon: 665

40-godzinny tydzień pracy jako pierwsza wprowadziła Hiszpania w 1593 roku, ale większość państw zwlekało z tym aż do początków XX wieku. Minęło 100 lat, ludzka wydajność wzrosła niebotycznie, a mimo to 5 dni pracy w tygodniu dla niektórych wydaje się koniecznością. Gdy postulaty o skróceniu roboczego tygodnia do 4 dni są coraz lepiej słyszane, bardziej odważni mówią już o 3 dniach. Jednym z nich jest nie kto inny, jak Bill Gates.

XIX-wieczna rewolucja przemysłowa była prawdziwym przełomem w produktywności, dzięki czemu ludzie nie musieli już pracować tak długo, by osiągnąć to samo. XX wiek z komputerami zrobił to samo, a wygląda na to, że takim motorem napędowym XXI wieku będzie sztuczna inteligencja, która ponownie odmieni losy ludzkości. Niezależnie od tego, czy AI dosłownie "zabierze ludziom pracę", czy umożliwi im zmultiplikowanie nakładów pracy w tym samym czasie, pewne jest, że wpłynie to mocno na gospodarkę, dlatego warto przygotowywać się na to już teraz. Krótszy tydzień pracy, opodatkowanie pracy maszyn i AI oraz bezwarunkowy dochód podstawowy dziś brzmią jak utopia, ale taki model gospodarki ma swoich wpływowych zwolenników i to zwłaszcza w świecie big tech. Jego piewcami są choćby Bill Gates, Jeff Bezos, Larry Page, Elon Musk, Tim Cook i Sam Altman.

W ostatnich latach najwięcej mówiło się, a nawet eksperymentowało z 4-dniowym tygodniem pracy. Bill Gates twierdzi tymczasem, że można pójść o krok dalej, a 3-dniowy tydzień pracy jest możliwy. Miliarder rozmawiał z Trevorem Noah w jego podcaście What Now?, gdzie powiedział, że pewnego dnia ludzie nie będą musieli pracować tak ciężko.

Kiedy w końcu dojdziesz do społeczeństwa, w którym będziesz musiał pracować tylko 3 dni w tygodniu, będzie to prawdopodobnie OK — mówi współzałożyciel Microsoftu. Jego zdaniem może istnieć świat, w którym maszyny mogą robić całą żywność i inne rzeczy, a ludzie nie muszą pracować 5+ dni w tygodniu, żeby zarobić na utrzymanie. Gates nie spodziewa się jednak, by sztuczna inteligencja wywarła taki sam wpływ, jak rewolucja przemysłowa:

Nie sądzę, że wpływ AI będzie tak dramatyczny jak rewolucji przemysłowej, ale na pewno będzie tak duży, jak rewolucji PC. Aplikacje do edycji tekstu nie wyeliminowały pracy biurowej, ale zmieniły ją na zawsze. Pracodawcy i pracownicy musieli się dostosować i to zrobili.

Pierwszy CEO Microsoft nie jest jedynym tytanem pracy, który przewidział krótszy tydzień pracowniczy. Jamie Dimon, CEO JPMorgan, powiedział w październiku, że następna generacja pracowników będzie pracować tylko przez 3,5 dnia dzięki AI: Wasze dzieci będą żyły do setki i nie będą miały raka dzięki technologii i prawdopodobnie będą pracowały 3,5 dnia tygodniowo.

Bill Gates kiedyś uważał spanie za lenistwo i powiedział w podcaście, że od 18 do 40 roku życia całym jego życiem był Microsoft. Teraz czuje, że celem życia jest nie tylko praca. No raczej! Przedsiębiorstwa z USA i innych krajów prowadziły programy pilotażowe z 4-dniowym tygodniem pracy. Wiele z nich przyniosło spektakularne efekty.

Źródło: https://www.businessinsider.com/bill-gates-comments-3-day-work-week-possible-ai-2023-11

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia