Bill Gates chce przekazać 100 mln dolarów na walkę z Alzheimerem

Bill Gates chce przekazać 100 mln dolarów na walkę z Alzheimerem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/14/2017, 2:25 AM

Liczba odsłon: 1417

Pierwszy CEO Microsoft i drugi najbogatszy człowiek świata ogłosił, że zamierza zainwestować 100 mln dolarów w badania, których celem jest wynalezienie lekarstwa na chorobę Alzheimera. Bill Gates traktuje tę donację osobiście, jako że w jego rodzinie dochodziło do przypadków zachorowań.

Alzheimer dotyka do 50% osób, które przekroczyły 80 rok życia. "Wiem, jak strasznie jest oglądać kochane osoby, które starają się walczyć z chorobą, okradającą ich ze zdolności umysłowych, i nic nie można z tym zrobić. To jak doświadczać postępującej śmierci bliskiej osoby" - pisze Gates na swoim blogu. Filantrop podzielił wspomnianą sumę na dwie części. 50 mln otrzyma Dementia Discovery Fund, zajmujący się eksplorowaniem mniej mainstreamowych podejść do leczenia demencji. Drugie tyle trafi do start-upu, którego celem jest wprowadzenie na rynek bardziej przystępnych cenowo produktów. Warto dodać, że środki Gates wyciągnął z własnej kieszeni i nie pochodzą one z prowadzonej wspólnie z żoną Bill and Melinda Gates Foundation.

Na walkę z Alzheimerem wydano już miliardy dolarów i jak dotąd nie udało się wynaleźć skutecznego lekarstwa ani nawet w pełni zrozumieć istoty schorzenia. Gates jest jednak zdania, że inwestycje w te akurat fundusze mogą popchnąć stan wiedzy do przodu, i ma w tym sprzymierzeńców. Jednym z nich jest George Vradenburg, współzałożyciel grupy interesu UsAgainstAlzheimer, który mówi, że "Ogłoszenie, że Bill Gates dołącza do naszej walki, ma potencjał na znaczącą zmianę paradygmatu. Walce, by znaleźć lekarstwo na Alzheimera, brakuje dziś funduszy, pilności, współpracy i podejścia przemysłowego".

Znany miliarder i postać w kulturze popularnej wręcz utożsamiana z Microsoftem po odejściu na emeryturę zajmuje się przemyślanym inwestowaniem swojej fortuny w rozwój nauki, gospodarki krajów rozwijających się, edukacji czy medycyny. Tym razem obszar jego filantropii traktowany jest wyjątkowo osobiście, czego Gates bynajmniej nie ukrywa. Czas pokaże, czy rzeczywiście inwestycje poskutkują przełomem w rozumieniu Alzheimera.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia